A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 16 milliárd forinttal, azaz 0,4 százalékkal növekedett júniusban. A nettó eszközérték több kategóriánál is csökkent, legjelentősebben a részvényalapoknál.
A nagyobb kategóriáknál ezzel szemben növekedést láthattunk. Bár ez a növekedés visszafogottabb volt, mint az elmúlt hónapokban, de ellensúlyozni tudta a kisebb kategóriák vagyonvesztését, így összességében júniusban tovább folytatódott a befektetési alapok vagyongyarapodása.
Csak a részvényt adták - újabb 49 milliárd érkezett
A tőkebeáramlás tekintetében a kategóriák vegyes képet mutatnak. Elsősorban a részvényalapoknál kerültek túlsúlyba a visszaváltások, de a többi hagyományos alapnál (pénzpiaci, kötvény, vegyes) egyértelműen pozitív az előjel, így összességében 49 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba. A hónap végén a BAMOSZ tagok összesen 4 132 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
Forrás: BAMOSZ |
Így teljesítettek az alapok
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (65,3 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 0,5 százalékkal nőtt.
Még mindig a bankokból jön a pénz? Tartott a lakossági megtakarítások beáramlása a befektetési alapokba júniusban is, a májusi adatok szerint pedig a lakossági bankbetétekből tovább vették ki a pénzeket. Az utóbbi hónapoknál azonban jóval szerényebb volt a növekedés, igaz, még ez is 50 milliárd forint feletti összeg. A devizát inkább kivették, talán nyaralásra, talán a 300 forintot kerülgető euróárfolyam miatt. |
A pénzpiaci alapoknál érdemes megemlíteni, hogy a hazai pénzpiaci alapokba 25 milliárd forint áramlott be, ezzel szemben az euróövezeti pénzpiaci alapokból összesen 18,5 milliárdnyi távozott. Az eredmény: 1%-os vagyongyarapodás a hozamokkal együtt.
A kötvényalapok továbbra is népszerűek, de ebben a hónapban már nem fértek fel a dobogóra. A vagyongyarapodás pontosan 2% volt és 18 milliárdnyi friss tőke áramlott ebbe a kategóriába. A legvonzóbb alkategória továbbra is a hazai rövid kötvényalapok, ahová 15,8 milliárdnyi friss tőke érkezett júniusban.
Bár a magyar tőzsdeindex igen jól tartotta magát júniusban, hiszen csak kisebb korrekcióra került sor, a részvényalapok vagyonának csökkenése 10,6%-os volt. A részvényalapokból 11,2 milliárdnyi tőke távozott.
A tőkevédett alapokból ebben a hónapban 2 milliárdnyi tőke távozott, a hozamokkal együtt a kategóriának 2,4%-kal csökkent a nettó eszközértéke.
Az abszolút hozamú alapok esetében már megszokottá vált a kimagasló eszköznövekedés. Így volt ez az elmúlt hónapban is. A tőkebeáramlás 16,5 milliárdos, a kategória vagyongyarapodása a hónapban 4,3%-os volt.
A nyilvános ingatlanalapokba 3 milliárdnyi friss tőke érkezett. A tőkebeáramlás és a hozam együttesen 2,7 % pozitív vagyonváltozást hozott.
A vegyes alapokba is kiugró mértékű,13,8 milliárd forintnyi tőke áramlott be júniusban. A hozamok ezt a gyarapodást azonban nem tudták erősíteni, így a vagyon ”csak” 4,8%-kal növekedett.
Az árupiaci alapok esetében 0,7 milliárdos tőkekiáramlást tapasztalhattunk, amit a hozamok még tovább rontottak, így 7,6%-kal csökkent az eszközérték.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok az elmúlt hónapban nem tudták hozni az átlagos vagyonnövekedést. Júniusban 1,8 milliárd forintnyi tőke távozott, azonban a hozamok ezt a negatív hatást tovább erősítették és összességében a nettó eszközérték 5,3%-kal csökkent.