Tőzsdei részvénykibocsátással vonna be friss tőkét a 2012 januárjában százmillió forintos alaptőkével és százmillió forintos tőketartalékkal létrehozott Altera Vagyonkezelő Zrt. A 32 részvényes által zárt körben megalapított társaság várhatóan ez év őszén lép a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT), amely az igazgatóság tervei szerint – a jegyzést követően várhatóan kétmilliárd forintot meghaladó saját tőkével – az elmúlt öt esztendő második legnagyobb nyilvános kibocsátása lesz a BÉT-en. (Az első a CIG Pannónia volt.)
Százmillió eurós tőke az álom
Szabó Barnabás, az igazgatóság elnöke szerint az Altera a bevezetés után 3-4 évvel szeretne a BÉT „A” kategóriájába, illetve a BUX kosárba is bekerülni, hosszú távú célja pedig az, hogy folyamatos, dinamikus növekedéssel a kelet-európai régió meghatározó befektetési társaságává váljon százmillió eurós nagyságrendű tőkével és az ágazatban kiugróan magas sajáttőke-arányos nyereséggel.
Ötféle stratégiát kombinálnak
„Portfóliónk egy dinamikus és egy konzervatív részből áll. A két rész közötti arányt, illetve a portfólió tartalmát folyamatosan aktualizáljuk a piaci viszonyoknak megfelelően, öt külön-külön is válságálló stratégiát kombinálva. A tradicionális befektetési stratégiákkal összehasonlításban ez a módszertan egyedülálló” – foglalta össze Szabó Barnabás, aki szerint a következő években is hirtelen emelkedések és zuhanások, kiszámíthatatlanság és bizonytalanság jellemzi majd a tőzsdéket.
A cég kifejezetten olyan befektetési célpontokat keres, amelyek ilyen időszakokban is képesek tartósan magas, akár átlagosan évi két számjegyű tőkearányos teljesítmény elérésére is 3-5 éves időtávon. Sőt, nem félnek kimondani, hogy éves szinten 12-20 százalékos hozamot céloztak meg, ami szigorúan a saját tőkére vetítve értendő. A vagyonkezelő az átlátható működés fenntartása érdekében már a tőzsdei bevezetés előtt is havonta közzéteszi a cég eszközeinek értékét, emellett negyedévente részletes információkat ad a tevékenységéről és annak eredményéről. Ha a részvények árfolyama az egy részvényre jutó vagyon alá esik, sajátrészvény-vásárlást terveznek, ami szintén növelheti a hozamot.
Az eredmény húsz százaléka sikerdíj
Az Altera alapítói és igazgatóságának tagjai Szabó Barnabás, az igazgatóság elnöke, Faluvégi Balázs befektetésekért felelős igazgatósági tag és Bundik Csaba üzletfejlesztésért felelős igazgatósági tag. A felügyelőbizottság tagjai Szeles Nóra, Jáger Lajos, valamint Iváncsics Pál.
A cég azért nem befektetési alapot hozott létre, hanem befektetési társaságot, mert a jelenlegi hektikus időkben a befektetők túl gyakran ugrálnak ki-be az alapokból, ami negatívan hatna a bennmaradók hozamára, az alap teljesítményére (például kényszer-értékesítéseken keresztül). Költségoldalról is praktikusabbnak látszott ez a megoldás, fix díjat a vagyonkezelésért nem kérnek, csak sikerdíjat, az adózott eredmény húsz százalékát. Emiatt a szervezőknek várhatóan 2014 előtt nem is lesz számottevő bevételük, amikor majd a lezárt 2013-as év sikerdíja esedékes lesz.
A tisztségviselők közül Faluvégi Balázs többek között a Bridge Wealth Management nevű alapkezelőről ismert és a BWM Meggyőzően Kockázatos Alapról. Szeles Nóra a BÉT-nél és a Concorde-nál dolgozott, majd kezelte a MAG Ingatlanalapot is.