Újabb 20 milliárdot tettek befalapba a magyarok
Ami az egyes kategóriákon belüli tőkeáramlást illeti, ebben a hónapban is vegyes a kép. A pénzpiaci alapokba az év első hónapjában jelentős tőke érkezett. Hasonlóan kimagasló volt a tőkebeáramlás az ingatlanalapokba és a származtatott alapokba is. A többi kategória esetében viszont tőkekiáramlást láthattunk: legnagyobb mértékben a kötvényalapoknál.
Az összesített mérleg pozitív: januárban az értékesítések 19,8 milliárd forinttal haladták meg a visszaváltásokat.
21,5 milliárddal csökkent a vagyon
A legnagyobb vagyongyarapodást ebben a hónapban is a származtatott alapok érték el, de jelentős növekedést könyvelhetnek el az ingatlanalapok is. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 21,5 milliárd forinttal, azaz 0,4 százalékkal csökkent januárban. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5 699 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapíralapok adják az összvagyon többségét (64,9 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 0,6 százalékkal csökkent.
A pénzpiaci alapok vagyona 1,6%-kal növekedett köszönhetően nagyrészt a 20,4 milliárdos értékesítési többletnek, amely tulajdonképpen a likviditási alapok, azon belül is a hazai likviditási alapok számlájára írható.
A kötvényalapokból 17,2 milliárdnyi tőke áramlott ki, amely döntően a rövid futamidejű kötvényeket sújtotta. A hozamok ezen nem tudtak korrigálni, így a vagyon 1 százalékkal csökkent.
A vegyes alapokból 6,3 milliárd forintnyi tőke áramlott ki az elmúlt hónapban. A hozamok sem alakultak kedvezően, így a vagyon 1,8 százalékkal csökkent.
A részvényalapokból 1,2 milliárdnyi tőkét vontak ki és a hozamok is kedvezőtlenül alakultak így a részvényalapok vagyona 5,8%-kal lett kevesebb, mint az elmúlt hónapban.
A tőkevédett alapok esetében a visszaváltások 9 milliárd forinttal haladták meg értékesítéseket. A hozamok is a negatív tartományba kerültek, így összességében 6,1 százalékos csökkenést láthattunk a kategória vagyonában.
Az abszolút hozamú alapokból ebben a hónapban tőkét vontak ki a befektetők, amelynek nagysága 5,7 milliárd Ft. A hozamok azonban itt sem alakultak pozitívan, ezért a kategória vagyonváltozása mínusz 1 százalék lett.
A származtatott alapokba 17,1 milliárd forintnyi friss tőke érkezett és bár a hozamok nem tudtak ehhez már hozzátenni, a kategória vagyonváltozása összességében így is a legmagasabb lett 12,8%-kal.
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban is tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amelynek nagysága 13,2 milliárd, ami a harmadik legmagasabb érték a hónapban. A hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a kategória vagyonváltozása elérte a plusz 3,7%-ot.
Az árupiaci alapoknál kisebb tőkekiáramlás volt, de a hozamok igen kedvezően alakultak, aminek köszönhetően a kategória vagyona 3,4%-kal növekedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható. A hozamok összességében nem lettek pozitívak, de a nettó eszközérték így is 3,8%-kal tudott növekedni - írja a BAMOSZ.