Stagnálás jellemezte a befektetési alapok piacát augusztusban - írja friss összefoglalójában a BAMOSZ.
Ami a tőkeáramlást illeti, igen vegyes a kép. A legnagyobb arányt képviselő kategóriába, a pénzpiaci alapokba tőkebeáramlást tapasztalhattunk, a második legnagyobb kategóriából, a kötvényalapokból azonban kiáramlott a tőke. Ezen kívül az abszolút értékű és a tőkevédett alapoknál találkozhattunk tőkekiáramlással, a többi kategóriába friss pénz érkezett.
Ennek eredője végül pozitív lett. Augusztus hónapban az értékesítések 15,9 milliárd forinttal haladták meg a visszaváltásokat. A legnagyobb vagyongyarapodást ebben a hónapban is a származtatott alapok érték el, azonban ennek az alapkategóriának még nem jelentős a súlya az alapok között.
Ha a tőkeáramlásokhoz az elért hozamot is hozzászámítjuk, a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 3,2 milliárd forinttal, azaz 0,06 százalékkal csökkent augusztusban. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 5 643 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (65,7 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 0,03 százalékkal nőtt.
A pénzpiaci alapok vagyona 2,5%-kal növekedett köszönhetően a 32,2 milliárdos értékesítési többletnek, amely a legtöbb alkategóriát érintette.
A kötvényalapokból 20,5 milliárdnyi tőke távozott, ami nagyrészt a hazai kötvényalapoknak köszönhető, hiszen onnan 16 milliárdnyi tőke áramlott ki. A többi alkategória esetében is kisebb tőkekiáramlást tapasztalhattunk. A hozamok mérsékelni tudták a tőkekiáramlás hatását, de így is végül a vagyon 1,1%-kal csökkent.
A vegyes alapokba 5,4 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, amely a harmadik legmagasabb érték. A hozamok azonban kedvezőtlenül alakultak, így a vagyon 0,6 százalékkal csökkent.
A magyar tőzsdeindex ezúttal jobban teljesített, azaz kevésbé csökkent, mint a nemzetközi indexek. A részvényalapokba 1,5 milliárdnyi tőke áramlott be, azonban a negatív hozamok jelentősen csökkentették a részvényalapok vagyonát, amely 4,7%-kal lett kevesebb, mint az elmúlt hónapban.
A tőkevédett alapokból ezúttal 1,6 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok ezen nem tudtak egyáltalán javítani, így összességében 1,3 százalékos csökkenést láthattunk a kategória vagyonában.
Az abszolút hozamú alapokból ebben a hónapban tőkét vontak ki a befektetők. Ennek nagysága, 13,7 milliárd. A hozamok némileg javítani tudtak a képen, de a vagyonvesztés így is 1,4%-os lett.
A származtatott alapokba 3,8 milliárd forintnyi friss tőke érkezett és a hozamok is igen jól alakultak, így a kategória ebben a hónapban is kiugróan teljesített meghaladva a 20 %-os növekedést, amely természetesen a legnagyobb a hónapban a kategóriák között. (Tegyük hozzá, hogy ez a kategória egyelőre a kezelt vagyon kevesebb, mint 1%-át adja, ezért találkozhatunk ekkora léptékű változásokkal.)
Az ingatlanalapoknál ebben a hónapban is tőkebeáramlást tapasztalhattunk, amelynek nagysága 6 milliárd. A hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a kategória vagyonváltozása meghaladta az átlagosat.
Az árupiaci alapokba friss tőke érkezett (mindössze 500 millió forint), ráadásul a vagyon gyarapodását a pozitív hozamok tovább erősítették, így a kategória vagyona jelentősen, 4,7%-kal növekedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban kisebb tőkebeáramlás volt tapasztalható, amit a hozamok nem segítettek, így összességében a nettó eszközérték 0,3%-kal növekedett mindössze.