Ijesztő, hogy az egészségügyi szolgáltatók forráshiányát nem akarja a kormány megoldani, hiszen a támogatás felülről korlátos, ráadásul a magánfinanszírozás beengedésére nem kerülhet sor azzal konzerválják, vagy tovább rontják a jelenlegi helyzetet - mondta Karai Gábor, az Advance Medical Hungary Zrt. ügyvezető igazgatója a Mabisz konferenciáján az egészségbiztosításról szóló kerekasztal-beszélgetésen.
A privát szolgáltatók részéről járóbeteg-ellátás van jelenleg a piacon, ezeket a jövőben is meg tudja oldani a privát szféra, a nagyobb gond, hogy a fekvőbeteg-szolgáltatás terén így aligha lesz majd előrelépés – egy magánkórház épül ugyan – 150, zömében külföldieknek szánt ágyakkal -, de egy fecske nem csinál nyarat – mondta Karai Gábor.
A biztosító ügyfele kétszer fizet
Ha a járóbeteg-ellátó kapacitásokat az OEP nem vásárol majd a jelenlegi módon a piaci szolgáltatóktól, akkor azok vélhetően új piacokat keresnek és így a magánbiztosítások ügyfelei felé fognak nyitni – mondta Takács Zoltán, a Főnix-Med Zrt vezérigazgatója. Azt senki nem tartja furcsának, hogy az aki többletszolgáltatást vásárol az lényegében többletszolidaritást vállal, azaz nem „bezzeg” gyerek, hanem épp csökkenti az állami finanszírozás költségeit? - tette fel a kérdést az egészségügyi szakember.
Juhos András, az Uniqa Biztosító igazgatósági tagja szerint egyrészt igaza van Takács Zoltánnak abban, hogy a biztosítók ügyfelei tehermentesítenék az OEP-et, ám ehhez el kellene érni azt a kritikus tömeget, ahol ezt a kiadási könnyebbséget már észreveszi a társadalombiztosítás. Juhos szerint ezért lenne fontos, hogy az átmeneti időszakban vegyes finanszírozás alakuljon ki: ha az OEP a költségek egy részét vállalná, azzal a piaci biztosítások sokkal olcsóbbá válnának, sokkal többen választanák. Emiatt a csökkenő költségek miatt az OEP-nél is több pénz marad majd, amivel tovább lehet majd a tisztán társadalombiztosítási alapon ellátott szolgáltatásokat finanszírozni.
Az nem baj, hogy meg akarjuk szüntetni a mutyit – ez senkinek, a biztosítóknak sem érdeke. Önmagában azzal, hogy az OEP által finanszírozott szolgáltatásért – a kórházi ágyért – a szolgáltató – pusztán azért, mert pl. szállodai ellátást biztosít – többletpénzt kér, nem lehet versenyezni, merthogy így a szolgáltató szabadon szabja meg az árat – hívta fel a figyelmet Paál Zoltán, a Generali vezérigazgató-helyettese.
Miért alszik a gép?
Paál szerint a vegyes rendszer helyett a realitásokban kell gondolkodni – ez a rendelkezésre álló eszközök maximális kihasználása lehet. A korlátos finanszírozás miatt estére leállított gépekkel nehéz mit kezdeni, amikor óriási várólisták vannak, ráadásul sokan a pénzüket lobogtatják, hogy fizetnének is, ha sor elejére kerülnének. Aki ezt a problémát megoldja, ahhoz kerül majd a többletpénz – lehet ez az állam, lehet ez a szolgáltató, vagy a kórház. De ha ilyet nem teszünk, akkor biztos lesz olyan orvos, aki kinyitja este a CT-ajtaját és elvégzi a vizsgálatokat – saját zsebre – hívta fel a figyelmet a Generali szakembere. Ha a gépet vegyesen használják, a gép az OEP-idő után bevételt termel, azaz a pótlás, fejlesztés finanszírozása biztosabb lehet, a privát időben megvizsgált betegek ugyanakkor kilépnek a várólistákról, ami magával hozza a TB-várólista rövidülését is.
Az OEP-nél maradó betegek
A magánbiztosítás mindig is kiegészítő termék lesz – a biztosítók aligha fogják a 80 évnél idősebb embereket biztosítani, ám indulás után egyre szélesebb lehet majd a szolgáltatási spektrum, ahol megjelenhetnek a biztosítók. Ez a folyamat a szolgáltatók fejlődése mellett a szolgáltatás-szervezőknél és a szolgáltatásminőséggel foglalkozó, az ellenőrző szervek fejlődését is biztosítja majd – mondta Paál Zoltán.
Takács Zoltán szerint rendkívül fontos, hogy megfelelő számú ellátott legyen – ha az OEP által finanszírozott ügyfélkör kiesik, akkor ennek pótlása rendkívül fontos lesz. Ehhez ugyanakkor az kell, hogy megfelelő nagyságrendű új ügyfelet tudjanak behozni a magánbiztosítók. Létkérdés a kockázatközösség növelése, mert a szolgáltatók csak rövid ideig tudják csak finanszírozni a kieső ügyfeleket. Áttörésre a magánbiztosításoknál leginkább a vállalati csoportos biztosítások hozhatnak sikert – de ezen a téren egyelőre kevés ok van a bizakodásra – mondta ugyanakkor Juhos András.