Eddig ugyanis a statisztikák alapján bizonyított volt, hogy a nők tovább élnek, tehát nekik olcsóbb volt magánbiztosítást kötni. Az uniós döntés nyomán azonban meg kell szüntetni ebben a tekintetben is a nemek közötti diszkriminációt, és ez komoly hatást gyakorol majd az európai biztosítási piacra.
A Generali PPF Holding kockázati menedzsment igazgatója szerint az áremelkedés miatt, és azért is, mert a biztosításkötés nem kötelező, csökkenhet a nők által vásárolt biztosítások száma, akkor viszont egy idő után a biztosítási díjakból befolyó összeg már nem fogja fedezni a költségeket, ami komolyan fenyegetheti egyes biztosítótársaságok fizetőképességét is. Hangsúlyozta: az uniós döntés azért is érthetetlen ebben az esetben, mert egy olyan termékkel kapcsolatban kell alkalmazni, ahol konkrét, érthető okai voltak a két nem külön kezelésének.
Pozitív változást jelent ugyanakkor, hogy a szabályozás hatására a biztosítóknak más tényezőket is figyelembe kell majd venniük az árazásnál, így az eddig elhanyagolt faktorok – dohányzás, elhízás, magas vérnyomás – is fontossá válnak majd. Ugyanakkor Brüsszelben már folynak egyeztetések arról, hogy az antidiszkriminációs törvényeket kiterjesszék a korra és a különböző betegségekre is.
Magyarországon a helyzet nem olyan aggasztó, hiszen sok biztosító működik és általában nem tesznek különbséget a férfi és női biztosított között. Az előzetes kalkulációk szerint Magyarországon az új szabályozás hatására a nőknek 30-90 százalékos díjemelkedésre kell számítaniuk, míg a férfiaknak 20-30 százalékos csökkenésre. Idehaza a férfiak és nők közti egyenlőség erősítését célzó szabályozást a magyar kormány még nem fogadta el, mivel azonban az uniós direktíva december 21-én életbe lép, így várhatóan ősszel mindenképpen be kell a kabinetnek terjesztenie elgondolását az Országgyűlésnek.