A december 15-étől induló 2012/13 tanév felsőoktatási felvételi időszakához igazodóan vezeti be a KÖBE az új konstrukcióját, a Felvételi Biztosítást.
Biztosítási díj és egyéb költségek
A KÖBE egyik nagy visszhangot kiváltott terméke volt a kgfb-kampányban a ún. "gyorshajtás-biztosítás", melyet végül a kampány végén a PSZÁF elmeszelt. Részletek >>> |
A biztosítást kifejezetten azoknak a frissen érettségizett felvételizőknek dolgozták ki, akik közvetlen az érettségi vizsga évében valamely magyarországi felsőoktatási intézmény 2012. szeptemberében induló képzésére jelentkeznek első helyen. Amennyiben a felvételiző a jelentkezési lapon megjelölt intézmények közül, egyetlen helyre sem nyer felvételt – sem a normál, sem a pótfelvételi eljárás során – és összpontszáma elérte vagy meghaladta az első helyen megjelölt felsőoktatási intézmény és szak minimális ponthatárának 90%-át, de minimum 240 pontot, a biztosító 30 000Ft-ot fizet a biztosítottnak. Összesen 500 pont szerezhető a felvételi eljárásban.
A felvételi eljárás díja 9000 forint, ezért összesen három intézmény különböző szakjait jelölhetjük meg. Valójában azonban 6 helyre jelentkezhet így mindenki, hiszen ha ugyanazon szak államilag támogatott és fizetős képzésére is jelentkezünk, az technikailag egy "jelentkezési helyet" jelent valójában. A fizetős szakokon általában alacsonyabb a ponthatár, bár a "top helyeken" ma már ez sem igaz. A pótfelvételi eljárás díja további 5 ezer forint. Ahhoz, hogy a biztosítási díjat megkapjuk, a pótfelvételin is "el kell buknunk".
Fájdalomdíj
A biztosítás egyszeri díja (1995 forint) egy előre meghatározott fix összeg, mértéke nem függ a jelentkezési helyek számától, a választott képzés típusától, sem a felvételiző már meglévő pontjaitól. Vagyis, valamennyi felvételiző egységesen egyforma díjat fizet.
Ez tehát azt jelenti, hogy biztosítással együtt 16 ezer forintba kerül a teljes eljárás, de amennyiben a jelentkező elbukik, 30 ezer forint üti a markát - ehhez azonban nagyon magas pontszámmal kell leszerepelnie.
Ki írja alá, a gyerek?
A KÖBE által megcélzott korcsoport azonban jellemzően nem tölti be 18. életévét a felsőoktatási jelentkezés előtt: jelentkezni december 15-től február 15-ig lehet ugyanis. Ezért a szerződői pozícióba a szülő, gondviselő, törvényes képviselő került, a felvételiző biztosítotti pozícióban van. Természetesen, amennyiben valamely okból kifolyólag a felvételiző (pl. évvesztes) és a felvételi jelentkezési lap benyújtásakor már betöltötte 18. életévét maga is lehet szerződő.
A 90%-os szabály
A statisztikai adatok elemzése során azt találta a biztosító, hogy a felvételi sikerarány a frissen érettségizettek körében sem mutat szignifikáns eltérést a teljes adatbázishoz képest - ez pedig magas kárgyakoriságot, röviden magas díjon relatíve alacsony szolgáltatási összeg lehetőségét vetítette előre. Ilyen feltételekkel üzleti szempontból vonzó konstrukciót nehéz megvalósítani, a megfelelő árazás elérése érdekében így került a szempontok közé az első helyen megjelölt felsőoktatási intézmény minimális ponthatárának 90%-os szintjének elérése (a felvételi szabályok szerint a jelentkezési helyek sorrendje egyben prioritási sorrend is, igen komoly tétje van a felvételiző számára).
Az új konstrukció további sajátossága, hogy biztosításközvetítő, illetve hagyományos értékesítési csatornák igénybevétele nélkül lehet megkötni - a KÖBE a felvételizők számára kialakított honlapon hirdeti csak a terméket, hiszen egyre többen intézik online a jelentkezést, ezen kívül még saját felületén is kialakított egy microsite-ot a biztosítások megkötésére.
A Felvételi Biztosítást 2012. február 15-ig lehet megkötni.