A Groupama Garancia Biztosító összeállította az öt leggyakrabban felmerülő kérdést, melyekre Palágyi István, a Groupama Garancia Vezetéstechnikai Centrumának instruktora válaszol.
1. Lehet-e ittasan biciklizni?
Magyarországon a zéró tolerancia elve működik, vagyis aki iszik, nem vezethet, de 2012 nyarán a KRESZ enyhített ezen: biciklizni szabad akkor, ha csekély mértékben (0,5 gramm/liter ezrelék) ugyan, de fogyasztott alkoholt, és vezetésre alkalmas állapotban van, és nem főútvonalon közlekedik a biciklis.
Ennek mértéke mindig az alkati tulajdonságoktól és természetesen az alkohol befolyásoltság mértékétől függ, ám egy esetleges balesetnél az alkoholszint vizsgálata dönti el a büntetés mértékét. Épp ezért legyünk körültekintők és mindig tartsunk mértéket, ne kockáztassunk” – figyelmeztet Palágyi István, a Groupama Garancia Vezetéstechnikai Centrumának instruktora.
2. Mehet-e a kerékpáros az egyirányú forgalmi úton a „behajtani tilos” jelzőtábla felől, szemben a forgalommal?
Ez egy gyakran felmerülő tévedés, azonban ezt a KRESZ határozottan tiltja, és csak abban az esetben engedélyezi az utcába a behajtást, ha a tiltó táblát egy kiegészítő tábla, a „kivéve kerékpárral” engedélyezi.
3. Kell viselni a biciklizés közben bukósisakot?
A KRESZ kerékpárosokra vonatkozó szabályai között erről is rendelkezik. A bukósisak használata nem kötelező, de biztonságunk védelme érdekében mindenképpen ajánlott. Ha a kerékpáros 50 km/óra sebességgel halad lakott területen, akkor köteles fejvédőt viselni. Ugyanitt sisak nélkül maximum 40 km/óra sebességgel haladhat.
4. Kell viselni biciklizés közben láthatósági mellényt?
A fényvisszaverő mellényt csak lakott területen kívül, éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok esetén kötelező felvenni, ám a jobb láthatóság érdekében érdemes nappal is viselni. Emellett azt is nagyon fontos tudni, hogy rossz látási viszonyok mellett a láthatósági mellény a lámpát nem pótolja – figyelmeztet Palágyi István a Groupama Garancia Vezetéstechnikai Centrumának instruktora.
5. Biciklizhetünk-e a járdán?
Ha utunk során kerékpárúttal vagy felfestett kerékpáros nyommal találkozunk, akkor kötelesek vagyunk ott közlekedni. Gyakori tévedés, hogy a kerékpárosok kerékpárút híján, főként a nagy közúti forgalmat kikerülve a járdára hajthatnak, és ott biciklizhetnek. Ez tilos és szabálytalan is, egy esetet kivéve, ha az út egyébként alkalmatlan a kerékpáros közlekedésre, például felújítások miatt. Ebben az esetben maximum 10km/óra sebességgel, a gyalogosok zavarása nélkül lehet közlekedni. Kisgyermekek gyermekbiciklivel viszont csak a járdán közlekedhetnek.
Öt jó tanács Groupama szakemberétől1. Kerüljük a járda és az úttest használatának hirtelen váltogatását, mert így senki nem számít váratlan megjelenésünkre, ezáltal igen kellemetlen meglepetésekben lehet részünk.
|