A Budapest Bank legújabb kutatásában a lakosságot a lakásfelújításról kérdezte. A válaszadók több mint fele (56%) családi házban él, 21 százalékuk panellakásban, 17 százalékuk pedig téglaépítésű társasházban. Elmondható, hogy idősek a hazai ingatlanok: a megkérdezettek 55 százaléka ugyanis 30 évnél idősebb épületben lakik, ezen belül ötödük (19%) pedig 50 évnél is régebbiben, így sokuk esetében lehet esedékes a felújítás. A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók mintegy háromnegyedénél (72%) már voltak korábban ilyen munkálatok, amelyek a családi házak esetében nagyobb arányban és többször fordultak elő, míg a nem panel társasházak esetében kiemelkedően sok (közel 40%) még soha nem esett át felújításon, holott ezeknek az ingatlanoknak a 26 százaléka fél évszázadnál is régebben épült.
Forrás: Budapest Bank |
A lakás- és háztulajdonosok túlnyomó többsége tervez nagyobb felújítást
Mindezek nyomán nem meglepő, hogy a felmérésben résztvevő lakástulajdonosok közel fele (45%) már a következő 1-2 évben tervez valamilyen felújítást az ingatlanában, harmaduk (29%) pedig arra számít, hogy egy éven túl fog hozzá a munkálatokhoz. Érdekes, hogy akik korábban nem újították fel a lakásukat, nem is nagyon tervezik azt, ami vélhetően annak tudható be, hogy a korábbi eltántorító okok (pl. forrás, erőforrás vagy igény hiánya) még mindig fennállnak.
A 2 éven belül felújítást tervezők többsége 3 hónapnál rövidebb időtartamú felújításra számít: 54 százalék maximum 4 hétig tartó munkálatokkal tervez, míg 22 százalék inkább 1-3 hónappal számol.
A válaszadók háromnegyede (73%) festést, mázolást is tervez, ami azért áll ilyen magas arányban az első helyen, mert önállóan is és számos felújítási munka vonzataként egyaránt elkerülhetetlenné válik. A második helyen 36 százalékkal a vizesblokkok és konyha felújítása szerepel, míg alig lemaradva, 35 százalékkal a nyílászárók cseréje áll a képzeletbeli dobogó legalsó fokán.
Forrás: Budapest Bank |
A megkérdezett felújítók közel fele (46%) várhatóan szakembert bíz majd meg a munka elvégzésével, majdnem ugyanennyien (45%) azonban a „csináld magad” módszert választják – arányuk elsősorban a 18-29 éves korosztály esetében kiemelkedő, talán a Do It Yourself, vagyis „csináld magad” mozgalom népszerűségének is köszönhetően. Mindeközben megfigyelhető, hogy az 50 év feletti korosztály sokkal jobban megbízik a szakemberek munkájában: 62 százalékuk elsősorban rájuk bízná a feladatot.
Sokan már végeztek a felújítással
A válaszadók harmada nem tervez a közeljövőben felújítást, amit indokolhat, hogy az elmúlt öt évben több mint felük (54%) már végzett hasonló munkálatokat otthonában. Ennek időtartama változó volt, jellemzően 1-2 hét (37%), a leggyakoribb feladat pedig ekkor is a festés, mázolás volt (74%). Változás a tervezőkhöz képest, hogy a második helyen, a megkérdezettek több mint harmadánál (37%) a padlócsere, padlófelújítás és burkolás állt a második helyen, míg a nyílászárók cseréje ezúttal is a harmadik helyen szerepel a maga 35 százalékával
Jellemzően spórolt pénzből újítunk fel
A munkálatokat tervezők 45 százaléka mondta, hogy elsősorban a kifejezetten erre a célra megtakarított pénzéből finanszírozza a munkálatokat, míg 30% várhatóan az aktuális havi jövedelmét is felhasználja. A magyar ingatlantulajdonosok közel ötöde hitelt is igénybe venne: azok közül, akik még csak tervezik a felújítást, 17% említette, hogy felvesz majd valamilyen kölcsönt.