Az utóbbi tizenöt évben a kelet-európai régió jelentős fejlődésen ment keresztül; a központi üzleti szolgáltatások (Shared Service Center – SSC) népszerű célpontja lett. Az elsők között az IBM, KPMG és Sun Microsystems költöztette ide központját, majd 2003 és 2006 között számos cég fedezte fel a térség előnyeit, 2006 végére már 183 SSC volt jelent a KKE régióban.
Felállításukban több irányú mozgás volt megfigyelhető: eleinte a drágább anyaországbeli munkahelyeket váltották ki olcsóbb régiókban lévő munkaerővel. Ekkor még főleg adminisztrációs, adatrögzítés feladatokra korlátozódott az itteni tevékenységük, később azonban komolyabb részlegeket is – a teljes könyvelés, IT – kihelyezték ide.
Nem váltak be a fejlődők: visszatérnek a szolgáltató központok
Gulyás Ede, a CA Immo magyarországi ügyvezetője kiemelte: a legújabb tendencia az, hogy a nagyon olcsó, úgynevezett fejlődő országokból, ilyen jellemzően India, elkezdik visszahelyezni a SSC-ket Közép-Kelet Európába, vagy akár az anyaország területére. Ez leginkább annak köszönhető, hogy Magyarországnak vitathatatlan előnye van ezen országokkal szemben, jól képzett, nyelveket beszélő munkaereje és fejlett infrastruktúrájának köszönhetően.
Horváth Franciska, a DTZ irodaügynökségi vezetője elmondta: annak ellenére, hogy Budapesten immáron fejlett az SSC piac és az elmúlt évekhez képest valamivel emelkedtek a munkaerőköltségek, azaz csökkent az ország árelőnye másokhoz képest, mégis vonzó célpontja lehet a szolgáltató központoknak. Jelenleg 43 SSC szervezet működik az országban, melyből 31 bérel irodát Budapesten.
A legtöbb szolgáltató központ Budapesten telepedett le
Az elsők között az EDS Hewlett Packard, IBM, British Telecom, Tata, GE és Diageo választotta Magyarországot, és máig itt található üzleti szolgáltató központjuk. Habár a legtöbb SSC a fővárosban telepedett le, néhány vállalat vidékre helyezte központját, többek között az IBM és a Sapa Székesfehérvárra, a Budapest Bank Békéscsabára, a British Telecom és a Vodafone pedig fővárosi központjaik mellett Debrecenben, illetve Miskolcon bérelt ilyen célból irodát. Mivel a gazdasági válság erre a szektorra is hatással volt, sok esetben a gazdaságilag stabilabb szomszédos országok mellett döntöttek az SSC-k Magyarországgal szemben, de ennek ellenére sikerült néhány nagyobb céget ide vonzani, ilyen például a British Petroleum és a Grundfos.
Lokáció szempontjából a belvároson kívüli, jó infrastruktúrával rendelkező modern irodaházakat preferálják a vállalatok, ahol a bérleti díjak kedvezőbbek, mint a belvárosban, emellett fontos szempont, hogy az épület nagy egybefüggő irodaterületekkel rendelkezzen, ami lehetővé teszi a hatékony irodakialakítást. Jellemző igény még az olcsó parkolási lehetőség, a kiváló tömegközlekedés, a széles körű házon belüli szolgáltatások.
Gulyás Ede mindezen tényezők mellett úgy gondolja, hogy Budapest továbbra is stabil, és preferált shared service center lokációnak számít. A budapesti ingatlanpiac tele van modern, rugalmas kialakítási lehetőségekkel rendelkező épületekkel és versenyképes bérleti díjakkal. A szakértő mindezeknek és az olcsó, de magasan képzett munkaerőnek köszönhetően további SSC-k megjelenésére számít a jövőben.