2024 első negyedévében nem történt új ingatlan átadása a fővárosban, a regionális piacokon pedig mindössze egy épület átadását rögzítették Debrecenben, ami 5.650 négyzetmétert tett ki, közölte lapunkkal a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF, BRF). Örvendetes lenne ez a hír, ha nem tudnánk, hogy jelenleg is többszáz ezer négyzetméternyi raktár vagy logisztikai csarnok van építési szakaszban.
Épp ezért nem meglepő, hogy az üresedési ráta 2024 első negyedévében, Budapest esetében 8,9 százalékra nőtt, ami 0,3 százalékpontos növekedést jelent az előző negyedévben regisztrált kihasználatlansághoz képest, míg éves összehasonlításban 3 százalékpontos növekedést mértek. A negyedév végén összesen 313.705 négyzetméternyi ipari-logisztikai terület állt üresen Budapesten és környékén. A regionális hazai spekulatív ingatlan állományban 103.085 négyzetméter üres területet volt, ami 6,5 százalékos kihasználatlanságnak felel meg. Az országos kihasználatlansági mutató jelenleg 8,2 százalék, ami magas.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) épp ezen a héten adta ki friss jelentését a hazai kereskedelmiingatlan-piacról. Ebben egyebek között azt írta, hogy 2023-ban az ipari-logisztikai szegmensben az elinduló új fejlesztések volumene közel negyedére csökkent, az előző évihez képest. A 2024-ben átadni tervezett új területek előbérleti aránya az iroda- és ipari-logisztikai fejlesztéseknél is 55 százalék körüli, amely magasabb a megelőző két év adatánál, enyhítve a kihasználatlansági ráták emelkedésének irányába ható nyomást.
Az exportteljesítményt a gyenge európai konjunktúra visszafogja, ugyanakkor a folyamatban lévő és az újonnan bejelentett jelentős kapacitásbővítő külföldi közvetlentőke-beruházások megvalósulása hosszú távon segíti az export bővülését, pozitív hatást gyakorolva az ipari-logisztikai keresletre és fejlesztésekre.
A teljes országos modern ipari/logisztikai állomány most 5.103.595 négyzetméter. Ebből a fővárosban és környékén található 3.522.155 négyzetméter található, míg a regionális hazai állomány 1.581.440 négyzetméter. Megjegyezzük, hogy az éves méretkorrekció és állományrevízió miatt a Budapest és környéki ingatlanállomány mérete 34.330 négyzetméterrel nőtt, mivel korábban nem regisztrált épületek kerültek be az állományba, míg a regionális állomány mérete csökkent 21.310 négyzetméterrel.
Az első negyedévben a teljes bérlői kereslet a főváros és környékén 90.875 négyzetmétert tett ki, ez 15 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakában regisztrált volumenhez képest. A szerződéshosszabbítások nélküli nettó kereslet 78.275 négyzetméter volt, ez 35 százalékos növekedés 2023 első negyedévéhez képest.
2024 első negyedévében a fővárosban és környékén az új bérleti szerződések 45 százalékkal, míg az előbérletek 25 százalékkal járultak hozzá a teljes kereslethez. A bővülésre vonatkozó szerződések 16 százalékot tettek ki. A szerződéshosszabbítások aránya a korábbi negyedévek magas eredményéihez képest visszaesett, a bérleti szerződések mindössze 14 százalékát tették ki.
2024 első negyedévében a Budapest és környéki piacon a BRF összesen 23 bérleti szerződést rögzített, 3.950 négyzetméter átlagos tranzakciómérettel. A tranzakciók száma és átlagos mérete hasonló arányokat mutatott a 2023 első negyedévében rögzített adatokhoz képest. A tranzakciók közül mindössze három mérete haladta meg a 10.000 négyzetmétert. A szerződések túlnyomó része továbbra is ’big-box’ logisztikai parkokban született.