Noha az elmúlt 5 évben az ingatlantulajdonosak fele semmilyen felújítást nem végzett a házán, a lakásán, nagyjából egyharmaduk már tervezi ezt a közeljövőben – derül ki a Lindab kutatásából. Ez különösen a vidéki lakosság esetében jellemző, 35 százalékuk ugyanis szívesen hozzáfogna otthona rendbe tételéhez. A legtöbben (54%) saját megtakarításból vágnának bele a munkálatokba, míg banki kölcsönből csak a saját ingatlantulajdonnal rendelkező lakosság ötöde finanszírozná költségeit. 68 százalékuk csak tisztasági festésben gondolkodik, így 300 ezer forintnál nem költene többet ingatlanára, ugyanakkor egy esetleges tetőfelújításért, új tetőszerkezetért 44 százalék 500 ezret, illetve ennél jóval többet is fizetne. Ezzel ellentétben az építkezési kedv továbbra is alacsony hazánkban, a megkérdezettek mindösszesen 1 százaléka gondolkodik új lakóház építésében.
Fő a bizalom
A megkérdezettek szerint nehéz jó, megbízható szakembert találni, és talán ez a bizalmatlanság az oka annak, hogy a saját ingatlannal rendelkezők fele inkább a barátok, a családtagok és az ismerősök segítségével vágna bele felújításba. Ennek ellenére 40 százalékuk mégis igénybe venné hozzáértők szakmai segítségét, 75 százalék azonban az ismerősök, barátok ajánlásaira hagyatkozna a választásban.
Átlagosan 20 éves tetők alatt élünk
A felmérés rámutatott arra is, hogy a hazai magántulajdonban lévő épületek mintegy felén több mint 20 éve készült tető van, és csak egyharmaduk esett már át kisebb-nagyobb felújításon az elmúlt tíz évben. Az építkezéseken használt alapanyagokkal, így a tetőfedőanyagokkal kapcsolatban is egybehangzóak a vélemények: a válaszadók 74 százaléka úgy véli, ezeken nem érdemes spórolni, és a legfontosabb szempontok között a tartósságot, a garanciát és a gyors, egyszerű pótolhatóságot sorolták fel. Amikor azonban ezek rangsorolására kerül a sor, már az ár kerül előtérbe, maga mögé utasítva a tartósságot és a garanciát.
Kapuzárási pánik? A Privátbankár is beszámolt arról, hogy szakemberek szerint meg is szűnhet egyes építőanyagok gyártása Magyarországon. Az elmúlt években több ezer ember veszítette el emiatt a munkáját. |
„Minden esetben szakember bevonását javasoljuk: a precíz felmérés, a szükséges mennyiségek pontos meghatározása, a kiegészítők listázása, vagy éppen a költségvetés pontatlanságainak kiküszöbölése mind fontos és már rövid távon megtérülő lépés. A felújítási munkálatok sikere mindig a pontos tervezésben rejlik, és ezáltal elkerülhető a felesleges stressz, és a nem megfelelő előkészültség miatti sokszor nagy összegű többletköltség” – mondta Kotormán István, a Lindab fejlesztési és oktatási vezetője a tetőfelújításokkal kapcsolatban.
A Lindabról A skandináv érdekeltségű Lindab céget 1959-ben alapították, a svédországi Bastad városában. Az azóta világszerte érdekeltségekkel bíró nemzetközi cégcsoport építőipari termékeket és épületrendszereket fejleszt, gyárt és forgalmaz finomacéllemezből a Profil és Ventiláció üzletágakban. A Lindab 5000 alkalmazottat foglalkoztat a világ 30 országában. A Lindab hazánkban az első cég volt, amely a vékonyfalú horganyzott acél alapanyagú, könnyűszerkezetes építési anyagokat a hazai követelményeknek és műszaki előírásoknak megfelelő, komplett rendszerben kínálta. A cég ma már több mint 10 000 négyzetméteren folytat gyártótevékenységet. Az 1992-es alapítást követő töretlen fejlődés tette lehetővé, hogy a Lindab Magyarország a közép-kelet-európai régió központja, kereskedelmi és fejlesztési motorja lett. |