Építési telkek. MTI Fotó: Nagy Lajos |
Az évek óta tartó lakáspiaci boom miatt egyre nehezebb jó helyen fekvő, családi ház építésére alkalmas 300-1000 négyzetméteres telekhez jutni a fővárosban, és ez a folyamat a vidéki nagyvárosokban is látható. Ráadásul, aki családiház-építést tervez, jó előre fel kell készülnie a szakemberhiány miatt - derül ki az ingatlan.com elemzéséből. Az összeállítás a budapesti és a nagyvárosi telekárak bemutatása mellett azokat a családi házakat is megvizsgálta, amelyeknél érdemes a bontáson vagy teljes körű felújításon gondolkodni.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, hogy első látásra egy bontandó családi ház esetében a munkálatok költsége magasabb lehet, mint egy üres telekre való építkezés.
“Bizonyos esetekben azonban az üres telek ára magasabb, mintha olyan hasonló méretű telket vásárolnánk, ami már egy felújítandó vagy elbontandó épületet is tartalmaz. Ráadásul az utóbbi esetekben nem feltétlenül kell az alapozással, falak újraépítésével törődni, amivel még többet lehet spórolni, ha az ingatlant az elbontás helyett teljes körűen felújítjuk” - tette hozzá a szakember
Telkek házak, árak
Az ingatlan.com elemzése szerint Budapesten a 300-1000 négyzetméteres telkek átlagára február közepén 36 millió forint volt, természetesen városrésztől függően eltérőek az árak. A XIV. kerületben például közel 55 millió forint az átlag, a XXIII.-ban pedig 13 millió. A felújítandóként hirdetett családi házak átlagára a XIV. kerületben 48 millió forint volt, a XXIII. kerületieké pedig 22 millió forintra rúgott.
A vidéki nagyvárosok közül Debrecenben 12,7 millió, Győrben 13,9 millió, Szegeden 11,6 millió forint az telekárak átlaga. A debreceni felújítandó házak pedig 16 millió forintba kerülnek a kínálati piacon. A győriért és szegediekért 25 és 17 millió forintért szerepelnek. Balogh László elmondta, hogy az adott ház állapotától függően kell a bontásról vagy a teljes körű felújításról döntenie a vásárlóknak.
Mire kell figyelni?
A szakember felhívta a figyelmet, hogy a családiház-építés után jár a családi támogatás, a gyerekek számától függően a Családi Otthonteremtési Kedvezmény és az 5 millió forintos áfa-visszatérítés.
„Fontos azonban, hogy a 10 millió forintos állami támogatást csak akkor lehet igénybe venni, ha a régi ingatlant elbontják és ez a tulajdoni lapon is megjelenik” - tette hozzá az ingatlan.com szakembere.
A frekventált helyen lévő családiház-építésre alkalmas telkekből nagyon szerény a kínálat, ezért érdemes lehet a felújtandókkal számolni, mert ezek iránt visszafogottabb volt a kereslet az utóbbi időszakban. Könnyen lehet ugyanis, hogy a kiszemelt környéken nincs is eladó telek. Az ingatlan.com elemzése szerint a családiház-beruházást nagyon fontos időben megtervezni, mert az építőipar bővülése miatt a kivitelezőknek sok megrendelése van és jó előre le vannak kötve a kapacitások.
Számolj velünk! Segítünk megtalálni a legjobb lakáshitelt és lakástakarékot gyorsan és egyszerűen! |