Az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége korábban az ágazat éves teljesítményének 5-7 százalék közötti csökkenését várta, ami 7-10 százalék közötti mínusz lesz a cégek jelenlegi jelzéseit összesítve, így az országos építés-szerelési tevékenység értéke 1 600 milliárd forint körül várható. Az ágazati recesszió előtti utolsó évhez, 2006-hoz viszonyítva, összehasonlító árakon ez mintegy 48 százalékos termelés visszaesést jelent. A termelés visszaesés valamennyi építmény főcsoportra jellemző. Az elhúzódó válság legnagyobb vesztesei a lakásépítő vállalkozások, akik ez év végére – 2006-hoz viszonyítva – piacuk 80 százalékát veszítik el.
Az alacsony jövedelmezőség miatt nincs forrás beruházásokra
A szövetség úgy látja, hogy a hazai építési piacon hatodik éve tartó recesszió romboló hatása mára sajnos hatékonysági torzulásokhoz is vezetett. A munkával, érdemleges kapacitás lekötéssel rendelkező cégeknél, vállalkozásoknál is olyan alacsony 2-3 százalékos a jövedelmezőség, hogy hatékonyság-növelő beruházásokra, technológiafejlesztésre nincs forrás.
Az ÉVOSZ véleménye szerint az építési piacon 6 éve meglévő és mélyülő recesszió méretnagyságtól függetlenül a feketegazdaság felé tolja a vállalkozásokat. A beszűkült és tovább szűkülő piaci lehetőségek nem eredményezik az üzleti folyamatok tisztulását. Az irreálisan alacsony áron történő szerződéskötések következtében 2012 elején tovább nyílt az építőipari ár-érték olló, melynek következménye az adott létesítmény műszaki tartalmának folyamatos módosítása, ehhez párosuló szerződésmódosítások kuszasága, a valós műszaki teljesítések el nem fogadása, a jogos számlázások blokkolása, a lánctartozások állandósulása.
Uralkodó piaci jelenséggé vált az uniós forrás részek kifizetésének mérhetetlen elhúzódása. A kivitelezők hónapokon keresztül előfinanszírozzák a támogatási összegek kifizetését ellenőrző bürokrácia idejét, a felkészületlen kedvezményezettek hozzá nem értő elszámolási, jelentési hiányosságaiból fakadó időszakokat. Az átadott műszaki ütemektől féléves távlatokba csúsznak el a kifizetések.
Közel 1000 milliárd uniós forrás juthat építőipari beruházásokra
Az ÉVOSZ szerint érdemleges fizetőképes keresletet rövid távon az exportorientált ágazatok építési beruházásai jelenthetnek, valamint az uniós forrásból finanszírozott projektek. Az Európai Unió jelenlegi pénzügyi időszakának hátralévő másfél éves időszakára hazánk számára még rendelkezésre álló, projektekkel le nem kötött mintegy 3 000 milliárd forintos keretének 30 százaléka lehetne építési-beruházás.
Az ágazat rendelésállománya, az ÉVOSZ számításai szerint, ez év végén 48 százalékkal lesz kisebb, mint 2006 év végén volt, amely azt vetíti előre, hogy az év egészében tovább csökken a termelési volumen és érték. Az ÉVOSZ módosított prognózisa, amely az ágazat teljesítményének 7-10 százalékos csökkenését vetíti előre nagyobb is lehet ha a kormány 2012 évi évközi intézkedéssel, átcsoportosítással vagy a költségvetési tartalék terhére nem tud további forrásokat rendelni az otthonteremtési program, a Kórház program, vagy az oktatási létesítmények korszerűsítését szolgáló program és egyéb feladatok mögé.
A szövetség felmérése szerint az építési vállalkozások arra számítanak, hogy a vonzó magyarországi befektetések céljából és a gazdaság egyéb módon történő élénkítésére operatív kormányprogram készül, ami 2013 évben ma még nem látható építési-beruházási megrendeléseket is eredményezhet.
2012 lakásépítési mélypont lehet
Az ÉVOSZ úgy véli, hogy a lakáspiac érdemleges élénkülésének idén biztosan nincs realitása. A lakossági előtakarékosság, a lakáskasszák és bankok hitelkonstrukciói, a munkáltatók és önkormányzatok finanszírozási kedvezményei és a költségvetési források együttes kezelése növekvő fizetőképes keresletet csak 2013 évre jelenthet az energiatakarékos felújításoknál és az otthonteremtésben. A szövetség számításai szerint 2012 lehet a lakásépítési mélypont, az új építésű lakások száma 10 - 13 ezer átadott lakásszám között várható.
Az ágazat szervezeti struktúrájában 2012 évben sem várható érdemi változás, a vállalkozásokon belül a nem működő szervezetek részarányának növekedése várható. Az ÉVOSZ prognózisa szerint ez 15-16 ezerre lesz tehető. Az építőiparban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2012 év végére 155 ezer Ft/hó körül várható, ami jelentősen elmarad a nemzetgazdasági átlagtól és még inkább a versenyszférától.