Becslések szerint csaknem félmillió magyar dolgozik külföldön. Közülük nagy számban fordulhatnak a közeljövőben a lakáslízing felé, hogy Magyarországon ingatlant vásároljanak – derült ki az OTP Lakáslízing Zrt. elemzéséből.
Ha van euró, nincs árfolyamkockázat
Az ingatlanlízinget tulajdonképpen egy bérleti szerződéshez lehetne hasonlítani. A bank megveszi az adott ingatlant, majd azt lízingbe adja a későbbi tulajdonosnak. A különbség annyi, hogy a futamidő végén a lakóé lesz az ingatlan. Emellett a futamidő alatt is a lakónak kell a fenntartási és egyéb járulékos költségeket fizetnie. Ha nem tudja fizetni a havi részleteket, akkor a pénzintézet másnak adhatja lízingbe az ingatlant. A konstrukció egyik előnye, hogy kisebb önrész kell hozzá, mint a hitelekhez. |
A cég szerint most viszonylag olcsók az ingatlanok, az euróban is elérhető lakáslízing pedig a forinthitelhez képest jóval olcsóbb, ami nagyon kedvező ingatlanvásárlási lehetőséget jelent azok számára, akik euróban kapják a fizetésüket.
Virág Attila, az OTP Lakáslízing Zrt. vezérigazgatója szerint a külföldön dolgozó magyaroknak azért is lehet előnyös az eurós lakáslízing, mert úgy vásárolhatnak ingatlant alacsony kamattal, hogy az árfolyamkockázattal sem kell számolniuk. A társaságnál azzal számolnak, hogy a következő időszakban egyre többen választják ezt a konstrukciót.
A Dunántúl lehet a nyertes
A várakozások szerint az eurós lakáslízingelés felfutására különösen az ország nyugati felében, a határ közelében lehet számítani, ahol az Ausztriába ingázók vásárolhatnak így ingatlant Magyarországon. Emellett még a Szlovákiával határos északi megyékben dönthetnek többen az eurós lakáslízing mellett, szintén az ingázók miatt.
A szakértők a fővárosban számolnak még növekedéssel, ahol a befektetési célú lakásvásárlások kedvező eszköze lehet a finanszírozási konstrukció. Az elemzés szerint félmillióra tehető a külföldön dolgozó magyarok száma. Ahogy a Privátbankár korábban megírta, hogy miközben sokan járnak át Ausztriába dolgozni, aközben több tízezren már le is telepedtek a sógoroknál. Részletek >>
Kedvezőek az áfaszabályok
A külföldön dolgozók mellett az új lakást vásárlók pörgethetik fel a lakáslízingpiacot. A konstrukció ugyanis legfőképp új lakás vásárlása esetén számít kedvezőnek: az induló törlesztőrészlet hasonlóan alacsony lehet, mint a támogatott forinthitelé, ám ez az előny öt év után sem szűnik meg.
A lakáslízingnél mindez az áfaszabályoknak köszönhető: aki új lakást vásárol, annál a finanszírozott rész 27 százalékos forgalmi adója nem kerül be egy összegben a finanszírozásba, hanem a futamidő alatt "csepegtetve" kell megfizetni, kamatmentesen. Így a normál hitelekhez képest az is körülbelül 20 százalékkal alacsonyabb kezdeti törlesztőrészletet érhet el a lakáslízinggel, aki egyébként nem jogosult állami támogatású hitelre.
A hazai mikro- és kisvállalkozások terén az hozhat bővülést, hogy sok kis cég számára a lízingalapú finanszírozás lehet az egyik reális mód a forrásbevonásra, ebben a formában kedvezőbb feltételekkel juthatnak pénzhez. A lakáslízing 2005 óta létezik Magyarországon, a jelenlegi állomány 50 milliárd forintot tesz ki.