Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
A fővárosi és a magyarországi ingatlanpiaci index is romlott a GKI felmérése szerint.
Éves összevetésben ugyan a fővárosi és az országos mutató is 3-3 ponttal emelkedett, januárhoz képest azonban előbbi 7, utóbbi 4 ponttal csökkent áprilisban, olvasható a GKI közleményében. Ezzel megtört a pozitív tendencia, ugyanakkor még mindig jobb a hangulat, mint a különböző lakáspiaci intézkedések – például a csok bevezetése – előtt volt. Budapesten ráadásul az eddig népszerű területekre továbbra is hatalmas az érdeklődés, a visszaesés elsősorban a külső pesti területeket érintette, ami így lehúzta a GKI mutatóját.
A lakásvásárlásra és az építésre vonatkozó lakossági várakozások szintén kissé romlottak az előző felméréshez képest, ez a biztos és a valószínű szándékú lakosság körében egyaránt megfigyelhető. A használt lakások várható áremelkedési ütemét illetően valamivel optimistábbak az emberek: míg januárban 47 százalékuk várt áremelkedést Budapesten, ez most 44 százalék lett, a stagnáló árakra számítók aránya pedig 45-ről 50 százalékra emelkedett. A budai oldalon 5, a pestin 3 százalékos árnövekedésre számítanak a válaszadók, az új lakások ára 5-7 százalékkal emelkedhet városszerte.
Aminek örülünk: az irodapiac
Az irodapiac kihasználtsága 2015 óta folyamatosan emelkedik Magyarországon, Budapesten az idei első negyedévben ez 87 százalékos volt, 3 ponttal magasabb a tavalyinál. Kelet-Magyarországon az egy negyedévvel ezelőtti 76 százalékos kihasználtság 83-ra emelkedett, míg nyugaton ez 80 százalék maradt.
A GKI ugyan korábban a jelenlegieknél magasabb értékeket is mért, a mostani kilátások azért még mindig meglehetősen optimisták. Budapesten és környékén a bérleti díjak 3-4 százalék körüli emelkedésére lehet számítani a következő egy évben, míg vidéken ennél csak kisebb lehet a növekedés mértéke.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással.
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.