Nincs eladói nyomás, de a tulajdonosok keresik a jó kiszállási pontot, ám a jelek szerint ez még nem jött el – így összegezte az idei őszre kialakult helyzetet Borbély Gábor, a CBRE nemzetközi ingatlan tanácsadó cég piacelemzési igazgatója a vállalat keddi sajtóreggelijén. Nagyon kevés tranzakció volt az első kilenc hónapban, az összérték 350 millió eurót tett ki, ez rendkívül alacsony az elmúlt évekhez képest. Lezárulhat még jó pár adásvétel december végéig, de ha valóban megtörténnek, akkor is elmaradunk a jó években mért 1,4-2,1 milliárd eurótól.
A szakértő megerősítette azt a tapasztalatunkat, hogy a jelentősebb hazai befektetők és fejlesztők (ilyenből csak néhány van) most már igen intenzíven a közép-európai és újabban a nyugat-európai piac felé fordultak. A lapuknak adott külön helyzetértékelésben azt is mondta, hogy szinte mindent vesznek, tehát ingatlanközvetítő, fejlesztő és üzemeltető cégeket, hoteleket, bevásárlóközpontokat és irodaházakat.
„A befektetési piaci az egész térségünkben visszaesett, az első háromnegyed évben 45 százalékkal volt kisebb a forgalom, mint 2022 azonos időszakában. Még az egyébként rekorder Lengyelország sem mutat jó számokat, az ottani átlagosan 4-5 milliárd eurós forgalom 1,7-2 milliárd lehet az év végéig. Az a különbség ugyanakkor, hogy ott többségben vannak a külföldi intézményi és magánbefektetők, míg Magyarországon túlnyomó részt hazai alapok és nagyvállalkozók dominálnak” – fejtette ki.
A szakmai konszenzus szerint a külföldi intézményi befektetők egyrészt az országkockázatot és a finanszírozási költségeket nézik, amikor hosszú távra döntenek. Mindkét tényező terén rossz a magyar lehetőségek megítélése. A másik szempont, hogy vannak-e egyben megvehető portfóliók a piacon, például bérlakások vagy irodaparkok. Itt sem állunk jól, az előbbi szinte teljesen hiányzik, noha lenne rá kereslet Nyugat-Európában. Az utóbbi meg azért nem jöhet szóba, mert inkább egy-egy önálló irodaházra szerződnek a befektetők, akik a kihasználtsági mutatókat látva nagyon óvatosak.
Az ingatlanbefektetési piacon az elmúlt egy-két évben a nagyobb önerőt felvonultató vevők kerültek túlsúlyba. A készpénz lett az úr, jobbára az összes jelentős tranzakció így zajlott le. Az egészségesebb helyzetben a készpénzes vevők legfeljebb a vevői kör 30-40 százalékát teszik ki.
A tanácsadó cég felhívta a figyelmet, hogy bár továbbra is dübörög az ipari csarnokok és a raktárak piaca, a kihasználatlanság már 8-9 százalék körül van. Jelenleg mintegy 350 ezer négyzetméternyi ilyen ingatlan van építés alatt és további 520 ezer négyzetméter a tervező asztalon. A beruházók azonban sokkal gyorsabban tudják visszafogni a projektjeiket, mint az irodapiacon érdekeltek, így kezelhetőnek tűnik az a mostani túlkínálat.
A raktárpiac erőteljesen tolódik az iparvárosok felé. A vidéki ipari központokban most 140 ezer négyzetméternyi csarnok van kivitelezési szakaszban és további 80 ezer négyzetmétert terveznek megépíteni. Az új csarnokok több mint fele saját tulajdonú, vagyis a beruházó, gyártó vállalatoké.