Az ingatlankiadás és -bérlés a tulajdonos és a bérlő számára is számtalan nem várt problémát rejt. A saját és a szomszéd lakásában keletkezett károk mellett a közös tulajdon is megrongálódhat – beázás, csőtörés, betörés és még hosszú a lista, milyen veszélyek fenyegetnek egy lakás bérbeadásakor. Gyakran előfordul, hogy a bérlők nem foglalkoznak egy-egy hibával addig, amíg az egyre súlyosabb nem lesz. Ilyenkor a tulajdonosnak már sokkal több pénzébe kerül a hiba elhárítása, mintha az első tünet jelentkezésekor hívta volna a szerelőt. A váratlan károk ellen a bérbeadók és a bérlők utolsó mentsvára lehet a biztosítás.
És íme tíz jótanács, hogy ne járjunk pórul se albérlőként, se bérbeadóként:
- 1. Mielőtt kiadjuk lakásunkat, legyen érvényes lakásbiztosításunk mind az ingatlanra, mind a benne található ingóságokra.
- 2. A biztosító még a nem várt káresemények kapcsán kiesett bérleti díjat is megtérítheti.
- 3. Bérlőként győződjünk meg róla, hogy van-e érvényes lakásbiztosítás az ingatlanra és az ingóságokra. Saját tulajdonú értékeinkre is köthetünk, önálló ingóságbiztosítást.
4. Bérlőként mindig ragaszkodjunk a bérleti szerződés aláírásához.
- 5. Amennyiben a bérleti szerződés nem bizonyítja a lakásbiztosítás meglétét ragaszkodjunk annak rögzítéséhez, hogy ki köti, és ki fizeti a biztosítást.
- 6. A bérleti szerződés tartalmazza a különböző helyiségek állapotfelmérését.
- 7. A bérleti szerződéssel kapcsolatban kérjük jogász tanácsát.
- 8. Bérlőként, bármilyen kárról azonnal értesítsük a tulajdonost.
- 9. Készítsünk dátummal ellátott fényképeket a hiba megjelenésekor, értesítsük a tulajdonost és kérjük meg a szomszédot vagy a gondnokot, hogy tanúskodjanak mellettünk.
- 10. Bérlőként kössünk kiegészítő felelősségbiztosítást, hisz például az ablakból kieső tárgy, kárt okozhat az utcán parkoló autókban és ilyen esetben is a lakás bérlőjét terheli a felelősség.
Mire figyeljen a bérbeadó?
A biztosítás olyan kínos esetekben is segítség lehet, mint amikor mondjuk elázik a fürdőszoba és nemcsak nálunk kell újracsempézni, de az alattunk lakó újrafestési költségeit is mi viseljük - hívja fel a nüanszokra a figyelmet a K&H Biztosító vezérigazgató helyettese. Sokan nem tudják, de a biztosító még a nem várt káresemények kapcsán kiesett bérleti díjat is megtérítheti - teszi hozzá Kaszab Attila.
Hogyan védje magát a bérlő?
Ha az ingatlanban kár keletkezik, azért a tulajdonos gyakran a bérlőt hibáztatja és rajta próbálja meg bevasalni a költségeket. Ezért bérlőként mindig ragaszkodjunk aláírt bérleti szerződéshez. Vitás kérdéseknél ez mindig biztos pont lehet. A szerződésnek tartalmaznia kell a különböző helyiségek állapotfelmérését is. Ha bérlőként bármilyen meghibásodást vagy kárt észlelünk, azonnal értesítsük a tulajdonost. Készítsünk dátummal ellátott fényképeket a hiba megjelenésekor. A viták elkerülése érdekében tanácsos egy-egy szomszédot vagy a gondnokot áthívni, aki később tanúként megerősítheti igazunkat.