Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője elmondta, hogy mostani szemmel nézve rosszul járt a devizahiteles, mert most ugyanannak a lakásnak a bérleti díja alacsonyabb, mint a devizahiteles törlesztő részlete. 2007-ben ez még máshogy nézett ki, akkor egyértelműen a devizahitel volt olcsóbb és a bérleti díj volt magasabb, mára azonban az utóbbi 2-3 év csökkenésének következtében a bérleti díjak kedvezőbbek.
A korábbi években persze nem csak a kedvező fizetési feltételek miatt volt népszerű a devizahitel. Az is sokat nyomott a latban, hogy Magyarországon sokkal jobban szeretjük tulajdonolni az otthonként használt ingatlant, mint például bérelni. A fejlett országokban ez éppen fordítva van.
Déry Attila szerint a devizahitelek okozta válság okán, viszont összességében a bérlakás piac élénkülése várható. Az elemző véleménye szerint valószínűleg jobbat tenne a piacnak, hogyha ez a 90 százalék fölötti tulajdonosi arány csökkenne, és nem az egyetlen alternatíva lenne a lakástulajdon vásárlása.
A szakértő úgy véli, hogy ha valakinek túlságosan megterhelő a havi törlesztő részlet, vagy nagyon nagy kockázatokkal jár, akkor egy darabig bérlakásban tudna élni, lakni. Amint a havi jövedelemszintje megengedi, hogy tulajdonos legyen – hogy akár hitelből akár hitel nélkül vásároljon – akkor lépjen és akkor vásároljon, de addig tudjon megfelelő színvonalon, jó körülmények között bérlakásban lakni.
A bérlakás azonban sok esetben csak kényszermegoldás. A szakértő számára is kérdés, hogy a hektikus gazdasági és árfolyamváltozások megszűntével az emberek miként értékelik a bérlakás piacot. „Stabil gazdasági növekedés esetén az ingatlanárak is növekedésnek fognak indulni, illetve az árfolyamok stabilizálódása, a forint erősödése esetén a törlesztőrészlet is, illetve a fennálló tőketartozás is csökkenhet" - tette hozzá az elemző.
Az Otthon Centrum szakértői szerint, akiknek van tartalékuk, és középtávon továbbra is tudják fizetni a devizahitel részleteit, jól járhatnak. Lehet, visszaáll a korábbi kamat- és részletfizetési egyensúly. Déry Attila hozzátette, hogy nagyon nehéz megmondani, hogy az árfolyamok hogyan fognak alakulni, továbbá nem gondolja, hogy rövidtávon jelentős gazdasági fellendülés várható akár a lakáspiacon akár a teljes gazdaságban, de valamilyen javulás középtávon mindenképpen várható.