Ebből az engedményből csaknem 8 százalékot engednek az eladók átlagosan a szerződéskötés folyamán, a fennmaradó 5 százalékot pedig még ezt megelőzően a kínálati árból, a piaci reakciók, illetve közvetítői tanácsok hatására. Ez egyrészt a vevők továbbra is kitartó jó pozícióját mutatja, másrészt túlárazottságra utal – derül ki az Otthon Centrum felmérésből.
az OC ügyvezető igazgatója |
„Országos átlagban még nem tapasztaltunk ilyen magas áralku szintet.” – mondta Kühne Kata az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója. – „Az idei első három negyedévben mért 13 százalékos átlagos teljes árengedmény mértéke egy százalék ponttal magasabb, mint a tavalyi év ugyanezen időszakán tapasztalt adat.”
Bár a teljes árengedmények mértéke folyamatosan növekszik 2008 óta, a növekedés egyre lassuló ütemű. Míg 2009-ről 2010-re 1,3 százalékponttal, 2010-ről 2011-re 1,5 százalékponttal, 2011-ről 2012-re már csak egy százalékponttal nőtt a teljes árengedmény mértéke az évek első három negyedévét vizsgálva.
Az OC a teljes árengedmény esetében a megbízáskor az eladó által megadott árat viszonyította az eladási árhoz. A két ár közötti különbség egyrészt az értékesítési folyamat során a kínálati árcsökkentésekből, másrészt a szerződéskötés során a tényleges vevő által elért áralkuból tevődik össze.
Fagyos állapotok a piacon Pest megyében
2010-től a legnagyobb teljes árengedmény szinteket Pest megyében mérte az ingatlancég, ami jól tükrözi a budapesti agglomerációs piac az átlagosnál fagyosabb állapotát. A sikeres értékesítéshez az eladók az agglomerációban kényszerültek a legnagyobb árcsökkentésre. Fontos tudni, hogy a fenti alkuértékek számításánál csak azokat az eladásokat vették figyelembe, ahol valóban volt különbség az eladási ár és a vételi ajánlat időpontjában aktuális kínálati ár között. Ez az eladások 84 százalékánál fordult elő 2012 harmadik negyedévében, ami két százalékponttal magasabb a 2012 második negyedévében mért aránynál.
Jó a vevők alkupozíciója
Amennyiben a teljes árengedményt felbontjuk a két komponensére jól látható, hogy a nagyobb csökkenést, átlagban csaknem 8 százalékot a vevők tudnak elérni a szerződéskötés során, de a túlárazottságot mutató tényező, a kínálati ár csökkentése is egyre növekvő részt tesz ki a teljes árengedményből. 2012 első három negyedévét figyelembe véve a kínálati ár csökkentése 40 százalékát adta a teljes árengedménynek, szemben a 2009-ben azonos időszakon mért 30 százalékos aránnyal.
Az ingatlantípusonként kalkulált teljes árengedmény mértéke nem mutat meglepő képet. A legkisebb árengedményt országos átlag alapján a panellakások esetén lehetett elérni 2012 második és harmadik negyedévében. Az alacsonyabb alku mögött a panellakások viszonylagos hasonlósága áll, magyarán az eladók hatékonyabban hivatkozhattak hasonló adottságú lakások eladási áraira. A téglaépítésű házak esetében – amibe családi házak, ikerházak, sorházak és házrészek is beletartoznak – az egyes ingatlanok közötti nagyobb különbségek, a magasabb ingatlanértékek járulnak hozzá a nagyobb arányú alku kialakulásához.
Fontos tudni, hogy a fenti alkumértékek mindig az árengedmények átlagos nagyságát mutatják, ennél kisebb és nagyobb árengedmények is előfordulhatnak. Az, hogy egy eladónak mennyit kell engednie a kezdeti árból, nagyban függ attól, hogy mennyire vérmes reményekkel vág neki az értékesítésnek és mennyire tudja elfogadni a piaci árakat.
„Idén az első negyedévben mért teljes árengedmény mértékét részben a végtörlesztés hajtotta fel. A második negyedévben némi korrekciót tapasztaltunk, az átlagos árengedmény mértéke csökkent, de a harmadik negyedévben ismét növekedésnek indult.” – mondta el Déry Attila az Otthon Centrum vezető elemzője. – „Ebben továbbra is a magánszemélyek számára egyre nehezebbé váló árazás, illetve a vevők továbbra is kitartó jó pozíciója tükröződik.”