MTI Fotó: Mohai Balázs |
A legutóbbi negyedév meglehetősen erősen alakult az ingatlanpiac számára, a kiadott építési engedélyek száma gyakorlatilag megduplázódott, ezzel párhuzamosan viszont az árak is feljebb kúsztak. Ez, úgy tűnik, a jövőben is megmarad: a harmadik negyedévben a használt tégla építésű társasházi lakások fajlagos átlagára vidéken 16-80 százalékos, a fővárosban pedig 31-110 százalékos növekedést mutatott, ezt közölte az Otthon Centrum a Privátbankár.hu-val.
A legdurvább drágulást a belvárosi kerületekben láthattuk, itt gyakorlatilag megduplázódtak az árak az elmúlt két évben, a budai XI. és XII., illetve a pesti XIII. kerületekben pedig szintén 50 százalék feletti drágulással találkozhatunk. Uniós viszonylatban is Magyarország vezette a listát, nálunk és Lettországban több mint 10 százalékkal lettek drágábbak az ingatlanok, utánunk Ausztriában (9 százalék), az Egyesült Királyságban (8,8 százalék) és Svédországban (8,7 százalék) lett nehezebb lakást találni az Eurostat adatai alapján.
Nem mindegy, hol keresünk
Fontos ugyanakkor látni, hogy az általános drágulás mögött óriási területi különbségek vannak, fűzte hozzá a cég elemzési vezetője, Soóki-Tóth Gábor. Az adásvételek zöme Budapesten illetve az agglomerációban, megye- és régióközpontokban történik, itt a koncentrált kereslet erősen felnyomja az árakat. Az ország ezen kívül eső településein azonban alig érezhető bárminemű élénkülés, igaz, kevesebb ingatlant is adnak el a városokon kívül.
Használt téglaépítésű társasházi lakások fajlagos átlagárának változása 2014 I. negyedév és 2016 III. negyedév között egyes fővárosi kerületekben (előző negyedév = 100%) Forrás: Otthon Centrum |
Lehetne rosszabb is
A környező országok átlagárait figyelembe véve Budapest azonban még mindig relatíve olcsónak számít. Varsóban például akár 2100-2700 eurót is ki kell adnunk egy belvárosi lakás négyzetméteréért, ez Prágában, 2400 – 4500, Pozsonyban pedig 2000 – 3000 eurót jelent négyzetméterenként. A régióhoz képest Budapesten egyedül az V. kerület érte el a 2000 eurós négyzetméterárat, ezt még a legdrágábbnak számító II. és XI. és XII. kerület sem közelíti meg, itt 1500-1600 eurót kell adni egy négyzetméterért.
Mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk
A jegybank októberi elemzése szerint a devizaadósság leépítésével a lakosság nettó pénzügyi vagyona történelmi magasságba emelkedett, ami további keresletbővülést eredményez. Mindemellett a hitelfelvételi kedv is magasabb, mint valaha, a bankok konzervatívabb projekt-finanszírozási gyakorlata és az építőipari kapacitásokért a beruházók között tapasztalható fokozódó verseny szintén felfelé srófolja az árakat. Ezek alapján az Otthon Centrum az MNB álláspontjával összhangban enyhülő ütemű, de további drágulásra számít az év végéig és azt követően.