MTI Fotó: Mohai Balázs |
A lakossági várakozások szerint a használt és az új lakások ára is emelkedik a következő egy évben - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, negyedévente publikált ingatlanpiaci felmérésében.
A használt lakások áremelkedési ütemére vonatkozó várakozások Budapesten 4,3 százalékra nőttek a három hónappal ezelőtti 2,5 százalékról, de a divatos helyeken 6-8 százalékos további áremelkedés is elképzelhető a következő 12 hónapban. A felmérés szerint a keleti régióban 1 százalék alatti, a nyugati országrészben 2,5 százalékos emelkedést valószínűsítenek a válaszadók. Az új építésű lakásoknál 4-7 százalékos áremelkedésre lehet számítani.
A jó helyen lévő lakás befektetési célpontként továbbra is komoly vonzerőt gyakorol, mert az alacsony kamatok korában alig lehet ésszerű és nem túl kockázatos pénzügyi befektetéseket találni.
Többen terveznek vásárolni
A lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások nem sokat változtak. Az előző negyedévhez képest 16 százalékponttal nőtt azok aránya, akik a következő egy évben biztosan elindítanak egy vásárlási vagy építési tranzakciót, viszont 12 százalékpontos csökkenés következett be az ezt valószínűsítők körében.
A lakásfelújításra és korszerűsítésre vonatkozó lakossági várakozások intenzitása kissé csökkent az egy negyedévvel ezelőttihez képest.
A telekpiaci kilátások az elmúlt két évben stabilak voltak, 2016 első negyedéve óta csak kisebb hullámzás érezhető. A felmérés szerint az építési telkek ára várhatóan 5-10 százalékkal nőhet a következő egy évben, a leggyorsabb növekedés a fővárosi agglomerációban várható.
Több bérlő, de nagyobb kínálat
A fővárosi irodapiacon a bérlői aktivitás emelkedőben van, de a kínálat is nő, a két hatás eredőjeként a kihasználtság lényegében stagnál. Az irodák kihasználtsága Budapesten és környékén 87-ről 86 százalékra csökkent. Kelet-Magyarországon a júliusban mért 78 százalékos kihasználtság októberre 80 százalékra nőtt, míg Nyugat-Magyarországon változatlanul 85 százalék a mutató értéke.
Az üzlethelyiségek piacán egyértelműen nőtt a derűlátás. A bérleti díjak esetében azonban továbbra is inkább csak Budapesten és környékén lehet érdemi, 4-5 százalékos növekedésre számítani.
A raktárpiacon folytatódik a negatív trend. A válaszadók többsége vidéken stagnáló, Budapesten és környékén emelkedő értékesítési árakra számít a következő 12 hónapban. A bérleti díjaknál is hasonló a helyzet, csak a fővárosban és környékén várnak érdemi, 8 százalék körüli díjemelkedést.