Balatonhenye nem az a falu, ahová egyszerűen le lehet költözni. A kis zsákfaluban ugyanis nincs eladó ház vagy bármiféle lakóingatlan - legalábbis nem találtunk ilyen hirdetést. Legfeljebb telket tudnánk venni, de abból sincs sok. Választhatunk háromezer és egy majd négyezer négyzetméteres telek közül, ám előbbi 49, utóbbi 18 millió forint. Esetleg beérhetjük egy feleekkora birtokkal is, ami kevesebb, mint hatmilliót kóstál, ez azonban zártkert, nincs vezetékes víz és alig lehet beépíteni.
Persze, ha nem ragaszkodunk a kormányzati szempontból kiemelkedő szomszédsághoz, akkor érdemes lehet körülnézni más Balaton-környéki településeken is. Tegyük fel, hogy valóban életvitelszerűen szeretnénk a térségben élni, mert a munkaadónk szerint hosszú távon is jól működik a távmunka, vagyis lényegében mindegy, honnan dolgozunk. És akkor miért ne választanánk a Balatont?
Vásárolhatunk újépítésű lakást, de körülnézhetünk a használt ingatlanok között is, ez esetben a falusi csok és a januártól elérhető lakásfelújítási kedvezmény felhasználását is belekalkulálhatjuk a vásárlásba. Vannak olyan részek az országban, ahol a csok és a lakásfelújítási kedvezmény szinte elég is ahhoz, hogy új otthonunk legyen - fillérekért megvásárolt ház plusz hatmillió forint a felújításra.
A Balaton térsége nem ilyen környék. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ne lehetne jó vásárt csinálni. A jelenlegi otthon felszámolásával, esetleg némi bankhitellel már lehet kezdeni valamit. Példáinkban vízparti településeket néztünk. Milyen lehetőségeink vannak, ha új lakást, ha használt lakás és ha családi házat keresnénk?
Új vagyis luxus
Ami az új lakásokat illeti, budapesti belvárosi árakkal érdemes számolni. Az új projektek úgy nőnek ki a földből, mint eső után a gomba. Siófoktól a déli parton egészen Keszthelyig lényegében bárhol kiválaszthatjuk a megfelelő lakást. Az északi part ugyanakkor mentes az efféle beruházásoktól, Keszthelytől egészen Balatonakaliig kell menni, hogy nagyobb projektet találjunk. A 71-es úton kelet felé haladva Akali, Tihany és természetesen Füred már ismét az a környék, ahol vannak újlakás-projektek.
S hogy milyen lakásokat találni? A beruházók főként a luxuskategóriát vették célba. A nagyobb beruházások szinte kivétel nélkül ilyenek, a kisebbek, azaz a néhány lakásos társasházak képviselik az átlagos felszereltséget és minőséget. Ezek jellemzően nem is vízpartiak. Az átlagos négyzetméterár ezeknél az ingatlanoknál 750-800 ezer forint körül alakul. A legolcsóbb új ingatlant Balatonszemesen lehet megkapni: az itt épülő sorházakban 57 négyzetméteres lakások már 30 millió forintért kaphatók. Itt ugyanakkor komoly infrastruktúra még nincs.
Ha már luxus, akkor persze ahhoz vízpart is dukál, így jön ki a jócskán egymillió forintot meghaladó négyzetméterár. Ehhez még hozzá kell számolni a parkolóhely árát is, ami 1,5 millió és 4 millió forint között mozog. Összességében ez azt jelenti, hogy egy 45 négyzetméteres, teraszos lakásért több mint 50 millió forintot kell fizetni. A beruházók esetenként egészen kis lakásokat is árulnak, így akár egy garzonban is a miénk lehet a balatoni életérzés.
Lelle, Tihany, Keszthely, Siófok
A csúcs itt a balatonlellei ajánlat: 35 négyzetméteres lakást kínál 60 millió forintért – itt a lakás mellett azért van a házban jakuzzi és egyéb szolgáltatás, így füvet biztos nem nekünk kell nyírni, ami vagy feledteti a brutális árat, vagy nem. Az átlagos luxuslakások a tó partján ugyanakkor 1,2 millió forint alatti négyzetméteráron megszerezhetők; ennél van jóval olcsóbb, de drágább ajánlat egyaránt. A kulcs a lokáció. A legolcsóbb újépítésű lakások Fonyódon és Balatonberényben érhetők el. Itt ugyanis még egy tóparti lakás is megszerezhető egymillió forint alatti négyzetméteráron.
Egészen más kategóriában kell gondolkodni, ha Tihanyban vagy Keszthelyen szeretnénk berendezkedni. A tihanyi félsziget csücskében épülő ékszerdobozban a legolcsóbb lakás egy 43 négyzetméteres lakórésszel és 14 négyzetméteres terasszal bíró ingatlan 65 millió forintért. Innen biztosan egy vendég sem távozik majd irigység nélkül, de valószínűleg mi sem akarunk majd kimozdulni, mert hát minek.
De a keszthelyi öbölből sem, ahol az ingatlan és a tó között csak a kerékpárút található, az erkélyről kilátás nyílik a tóra, a mólóra és a mindig éhes hattyúseregre is. A tihanyi társhasházhoz képest itt több ütembe nőttek ki a földből a házak és nincsenek kis alapterületű lakások sem. A luxuslakóparkban egy 68 négyzetméteres lakásért 81 millió forintot kell fizetni.
Hasonlóképpen nagyban gondolkodnak Balatonkenesén és Siófokon is, itt több mint száz lakást álmodtak a projektbe. A különbség annyi a keszthelyi beruházással összevetve, hogy ezekben a házakban kis lakások is találhatók, vagyis potom 45-50 millióért már lehet Balaton-parti másfélszobás lakásunk.
Ez az állapot ugyanakkor még így is átmeneti. A beruházók igyekeznek hangsúlyozni: ezek a remek ajánlatok az ötszázalékos áfának köszönhetők. Vagyis – elméletileg – az árak 2022 után csak emelkedni és emelkedni fognak.
Használt lakás
Ha se pénzünk, se igényünk nincs a luxusra, akkor érdemes körülnézni a jó állapotú használt lakások piacán is. Ebben a szegmensben 500-600 ezer forintos négyzetméteráron már költözhető lakásokhoz lehet jutni Siófokon, Balatonfüreden is. A legolcsóbbak közé tartozik Fonyód, itt egy belvárosi, háromerkélyes, 78 négyzetméteres panellakás már 26 millió forintért megvásárolható. Kifejezetten sok lakást árulnak Keszthelyen, megfelelő kompromisszumok mentén könnyen megtalálhatjuk az igazit a tó nyugati csücskében. Ez azt jelenti, hogy ha nem abban gondolkodunk, hogy mennyi idő alatt lehet az adott városba mondjuk Budapestről lejutni, akkor érdemes a Füred-Alsóörs tengelytől nyugatabbra is körülnézni.
Az újlakásokhoz hasonlóan ebben a szegmensben sem találtunk értékelhető ajánlatot az északi part Keszthely és Tihany közötti szakaszán. Ha ide vágynánk, kénytelenek leszünk házat venni. A családi házak esetében nagyjából akkora összeggel kell számolni, mint egy áltagos lakás esetében, vagyis 30-50 millió forint között – azzal számoltunk, hogy nem garzont, hanem legalább 60-70 négyzetméter alapterületű lakást vásárolnánk.
Családi ház
A családi házaknál értelemszerűen nagyobb lakótérben gondolkodhatunk. A jó állapotú házaknál nem ritka az 500 ezer forint feletti négyzetméterár sem, de azért nem lehetetlen jóval e szint alatti ajánlatot elcsípni. A családi házaknál számításba kell venni, hogy nagyon sok a kifejezetten nagy alapterületű ház. Ezek valószínűleg magánszállások lehettek még pár évvel ezelőtt, hiszen akár nyolc-tízszobás, háromszintes, szintenként több fürdőszobás házakról van szó. Az pedig már egy újabb döntés, hogy mit kezdünk egy ekkora házzal.
Ez az a szegmens, ahol a lakáspiacon nem túl élénk északi parton is körülnézhetünk. A nagyobb településeken természetesen nagyobb a választék is, de ha kifejezetten egy települést vagy környéket részesítenénk előnyben – mondjuk a Badacsony környékét vagy Szigligetet – akkor családi házat kell keresnünk. Emellett az is biztos, hogy komolyabb kompromisszumot kell kötünk, ami azt jelenti, hogy jó eséllyel egy felújítandó vagy be nem fejezett házat kell keresnünk, az azonnal költözhető ingatlanok nem ezen a környéken vannak.
Extrém esetben telket is nézhetünk, ám itt sem egyszerű a helyzet. Vannak telkek fillérekért – néhány millió forintért –, de azok vagy nem beépíthetők, vagy nincsenek közművesítve – és nem is lesznek – vagy csak a szőlőművelést kiszolgáló épület húzható fel rajtuk. Lehet hazárdjátékot űzni azzal, hogy fillérekért vásárolunk egy zártkertet abban a reményben, hogy az önkormányzat majd átminősíti, de ha nem befektetésnek keresünk telket, hanem költözni szeretnénk, nem ez lesz az évszázad ötlete. A beépíthető telkekért nagyjából 10-15 millió forintot kell fizetni az északi parton, ha többet szeretnénk, mint egy zsebkendőnyi mezőt a főút mellett. Ennyiért ugyanis már panorámás kilátás is jár.
A használt ingatlanok esetében érdemes komolyan számításba venni a 2022 végéig rendelkezésre álló lakásfelújítási kedvezményt. Ehhez egy gyerek kell, és igénybe vehetjük a három plusz hárommillió forint támogatást. Ekkora összegből egy lepukkant lakást is újjá lehet varázsolni, ami azt jelenti, hogy bátran tervezhetünk. A támogatás utófinanszírozásos, azaz a támogatás előtt saját erőből kell a felújítási munkálatokat elvégezni.