6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem lehetetlen jó állapotú családi házat kifogni Budán. De persze nem akárhol, a II. vagy a XII. kerületben sokkal kisebb az esély olyan használt házat elcsípni, ami a többség számára megfizethető árkategóriában van. A panelből vagy lerobbant pesti társasházból kertes házba vágyók inkább Óbuda külső részein vagy Budafokon nézhetnek körül. Már csak azért is, mert akár 20-25 százalékkal is olcsóbban juthatnak hozzá - derül ki sorozatunk mostani részéből.

Tavaly a Duna House adatai alapján új építésű házat átlagosan 950 ezer, használtat 665 ezer forintos négyzetméteráron lehetett venni Budapesten. Előbbi 21, utóbbi 13 százalékos növekedés 2022-höz képest. Ugyanakkor például az OTP Ingatlanpont jóval kisebb, mintegy 4-5 százalékos drágulást mért saját forgalmában. 

A nagy medence és az ősfás kert is magasan tartja a budai elitkörzetekben kínált házak árát. Fotó: Pixabay
A nagy medence és az ősfás kert is magasan tartja a budai elitkörzetekben kínált házak árát. Fotó: Pixabay

Idén eddig még csak kevés adat áll rendelkezésre a családi házakról. Azt azonban minden közvetítő hálózat megjegyezte: egyrészt már nem csökken tovább az árnövekedési ütem, sőt, az érdeklődés felpörgésével megint erősödhet a drágulás, másrészt tovább nyílik az árolló a használt házaknál a jó vagy nagyon jó, illetve a közepes és a még elfogadható állapotú házak között. Mindez természetesen Budára is érvényes, ahol ugyanúgy vegyes a kép, mint Pest több külső kerületében.

"2022-ben a használt, körülbelül 150 négyzetméteres budapesti házakért közel 90 millió forintot adtak a vásárlók, 2023-ban pedig az áremelkedés ellensúlyozása érdekében az alapterület terén hoztak kompromisszumot a vevők, 112 négyzetméteres átlagos ingatlanmérettel ugyanis mindössze 74,2 millió forintos kiadást jelentett számukra a tranzakció” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője. 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Ingatlanadattárában találtunk pár utcát, amelyek a legmagasabb átlagárat mutató XI. kerületben vezették a mezőnyt 2022-ben. (A tavalyi adatokat később teszi közzé a KSH - a szerk.) Az abszolút éllovas abban az évben a Nagyszeben út volt 1,535 millió forintos átlagos négyzetméterárral. Mögötte szorosan ott volt a Medvetalp utca (1,524 millió forint) és a Maléter Pál utca (1,520 millió forint). A régebb óta népszerű Rodostó utca sem akart lemaradni, ott átlagosan 1,481 millió forintot kellett fizetni egy négyzetméterért. 

A megelőző években a drágaságot tekintve mindig ezüstérmes XII. kerületről 2022-ben nem született statisztikailag értékelhető mennyiségű tranzakció, de elnézve a dinamikát, biztos közel lehetett a XI. kerülethez, ahol az átlagár abban az évben 1,250 millió forint volt a családi házaknál.

Az öt releváns budai kerületet figyelembe véve (az I. kerület jellegénél fogva nem vehető számításba – a szerk.) mintegy 2700 új és használt családi ház szerepel a március elejei kínálati palettán. Ebből mindössze alig 200 az új. A legdrágább bevásárlást a XII. kerületben ejthetjük meg, mert ott egyes körzetekben 2,5 millió forint felé is felmegy az átlagos négyzetméterár. Ez annak fényében nem sok, hogy a legújabb házaknál manapság sok helyütt van napelem, hőszivattyú, locsolóberendezés, medence, több autó elhelyezésére alkalmas, akár önálló épületben elhelyezett garázs – hogy csak pár alapvető pluszt említsünk.

Értékbefolyásoló tényezők a budai házaknál

  • elhelyezkedés
  • telek mérete és szeparáltsága
  • tájolás, lejtés
  • ház mérete, jellege (emeletes, kúria, Kádár-kocka, stb.)
  • gépészet típusa
  • felújítás (ha volt) ideje és kiterjedtsége
  • belváros távolsága autóval

A budai kerületek családi házainál – a pesti és az országos átlaghoz képest – fontosabb szerepet játszik a megközelíthetőség. Nagyon gyakori, hogy a dombokon egyre feljebb kúszó beépítéseknél csak később alakul ki megfelelő közúthálózat, ami hatással van az ingatlan értékére. Bár jellemzően nem közösségi közlekedést használnak az ott lakók, ha egy buszmegállótól nem túl messze van az eladni kívánt épület, az mégiscsak az előnyére válik a vásárló szemében. Ugyanez érvényes a szociális és/vagy kereskedelmi infrastruktúra közelségére.

A családi házas tranzakciókra is vonatkozik, hogy a CSOK Plusz támogatás igénybevételéhez az ingatlan vételára vagy bekerülési költsége – vásárlással egybekötött bővítés esetén a vételár és a bekerülési költség együttesen – nem haladhatja meg első közös otthon vásárlása esetén a 80 millió, vagy egyéb esetben a 150 millió forintot. Használt és új ház esetén fontos feltételek vonatkoznak a hasznos alapterületre is, amelynek vizsgálatánál a meglévő és vállalt gyermekek számát is figyelembe kell venni. Egy gyermeknél a 70, két gyermek esetén a 80, három vagy több gyermek esetén pedig a 90 négyzetméter a minimum.

Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Itt egyebek mellett az elhelyezkedést, a típust, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok lezárult tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a fizikai és szociális infrastrukturális ellátottságot, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és a hasznosítási lehetőségeket veszik figyelembe. 

Lehetnek kevésbé számszerűsíthető tényezők is. Ilyen például az, hogy ha eladók vagyunk és tudjuk, hogy az adott környéken jelentős fejlesztések lesznek, új áruház, szabadidőközpont, iskola, park, elkerülő út lesz mondjuk 3 éven belül vagy ellenkezőleg: kiderül, hogy elmaradnak ezek a beruházások, esetleg lebontanak használaton kívüli ingatlanokat. 

------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe, azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét. 

A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat többi cikkét itt olvashatja

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG