5p

Több ismert vendéglátóipari egység is bedobta a törölközőt az elmúlt két–három évben. Néhányat csak nyomott áron lehetett eladni, ha egyáltalán jött érdeklődő, sok másikat még most is kínálnak. Sorozatunk újabb részében azt vizsgáljuk meg, hogy milyen üzleti környezetben kell fontos döntést hoznia a tulajdonosnak és mik határozzák meg egy ilyen speciális ingatlan értékét. 

Az éttermek esetében sem lehet általánosítani, sok függ attól, hogy mennyire bevezetett, mekkora a forgalma, melyik kategóriába tartozik, mekkora a fenntartási költség és van-e folyamatosan megfelelő munkaerő. Az viszont sokra igaz, hogy a járvány, az üzemeltetési költségek és az infláció megannyi vezetőt válaszút elé állított: eladja-e az üzemeltetési jogot vagy ha tulajdonosa is az ingatlannak, akkor magát az üzlethelyiséget vagy inkább igyekezzen valahogy túlélni.   

A bezárt vendéglátóhelyek is kaphattak támogatást, de soknak ez már későn érkezett, így el kellett adni őket. Fotó: pixabay
A bezárt vendéglátóhelyek is kaphattak támogatást, de soknak ez már későn érkezett, így el kellett adni őket. Fotó: pixabay

Álljon itt egy adat a Duna House-tól a miheztartás végett: a tavalyihoz képest 5 százalékponttal, 90 százalékra emelkedett a vendéglátóhelyüktől megválók aránya. Az inkább bérlőt keresők alig-alig vannak jelen. Ez tehát a nyilvánosságra hozott adat, de naivitás lenne azt hinni, hogy minden a nyilvános térben zajlik. A tranzakciók többsége ingatlanközvetítő bevonása nélkül történik.

A vevők között egyre több kínai, vietnámi, arab és persze és török van, a nyugat-európaiakat vagy tengerentúliakat hidegen hagyják ezek a lehetőségek. Az eladásból remélten befolyó pénzt vélhetően nem kevés tulajdonos inkább állampapírba tette, nem valószínű, hogy a mostani gazdasági válság alatt újra próbálkoznának az étteremnyitással.

Értékbefolyásoló tényezők fővárosi vendéglátóhelyeknél

  • elhelyezkedés
  • méret
  • árkategória
  • várható forgalom
  • állapot
  • bérleti díj ha nem tulajdonos
  • egyéb üzemeltetési költségek
  • energetikai besorolás
  • meglévő hitel mérete

Az éttermek egy része nem lakóövezetben (irodaházban vagy bevásárlóközpontban) található, ezek értékét másképp kell vizsgálni, mint azokét, amelyek családi házak között vagy egy bérház aljában vannak. A kereskedelmi ingatlanoknál üzemeltetési díj is van a bérleti díjon felül. Lehetnek az irodaház vagy pláza üzemeltetője által előírt, a nyitvatartást korlátozó intézkedések is, ezek befolyásolhatják a forgalmat, ugyanez persze érvényes lehet egy bérház aljában lévő vendéglátóipari egységre is. Mindez erősen hat a jövedelmezőségre.

Nézzük, miből lehet válogatni július elején az interneten elérhető felhozatalból! Budán mintegy 85 egység kelleti magát. Óriási a szórás, de az átlag úgy 400-600 ezer forintos négyzetméteráron kapható. A bel-budai körzetek a legdrágábbak, de egyes felkapott hegyvidéki egységeknél 1,2 millió forintos értéket is láttunk. 

Méretet tekintve a főváros ezen oldalán a 100-200 négyzetméteres éttermek és más vendéglátóhelyek vannak többségben, ezek fajlagos ára természetesen magasabb, mint a jóval nagyobb méretűeké akár ugyanazon a kerületrészen belül. 

Pesten 3-4-szer akkora a merítés, mint Budán. A 100 négyzetméternél kisebb alapterületű egységek aránya magasabb, ezek többsége a belső kerületekben található, sok köztük a büfé-jellegű is, de vannak egy.-egy speciális konyhára szakosodott étterem is. 

Az árakat tekintve még nagyobb az olló, akár 1,5-2 millió forintos négyzetméterárral is találkozhatunk. Ne lepődjünk meg, ha Józsefvárosban 700-800 ezer forintot kérnek egy négyzetméterért, Újlipótvárosban meg mondjuk 1,9 millió forintot. A külföldiek által látogatott V., VI. vagy VII. kerület szintén nagy számokkal „működik”, nem ritka a másfél millió forintos négyzetméterár, de a Váci utcában van 3,7 millió forintos négyzetméteráron a piacon lévő étterem is. 

Meglepően sok étterem eladó Erzsébetvárosban, kifejezetten rossz a helyzet a Nagykörúton, ahol az éttermek és büfék mellett több tucat üzlethelyiség is eladósorba került, többet már hónapok óta nem tudnak értékesíteni. A "rossz" kifejezés természetesen az eladói oldal értékmérője, egy potenciális vevő talán pont fordítva gondolja: most érdemes nyomott áron bevásárolni.

Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Az üzlethelyiségeknél és a vendéglátó egységeknél a hozam alapú értékelés elfogadott. Vagyis azt nézik, hogy miként alakul a vásárlási összeg és a bérbeadásból megszerezhető bevétel aránya. Természetesen az éttermeknél is vizsgálni kell az elhelyezkedést, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok lezárult tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és az alternatív hasznosítási lehetőségeket. 

------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlan értékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét. 

A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat összes cikkét itt olvashatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Meglepetés az új lakáshitelnél: a vártnál kedvezőbb lett a program
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 13:24
Megjelentek az első lakás vásárlását célzó új államilag támogatott konstrukció részletei. Szakértők szerint az Otthon Start program láncreakciót indíthat el.
Ingatlan Itt a várva várt fordulat az ingatlanpiacon
Herman Bernadett | 2025. július 1. 10:35
Júniusban már a vevők diktáltak az ingatlanpiacon. Enyhült a nyomás, már csak a megfizethető lakások iránt van élénk érdeklődés.
Ingatlan Kiderült, hol vannak a legolcsóbb vízparti nyaralók Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 09:09
A nyaralóövezetekben, vízparti településeken lévő lakóingatlanok, nyaralók árai között is tetemes különbségek vannak az országon belül.
Ingatlan Zuhanó ingatlanárak, jogbizonytalanság, csökkenő likviditás az agglomerációban?
Sasvári Péter | 2025. június 23. 05:59
Komoly zavarokat okozhat az ingatlanpiacon a helyi önazonosság védelméről szóló törvény a Duna House szerint. Az intézkedés ugyanis bizonytalansági tényezőként jelenhet meg, és így ronthatja a vásárlási kedvet. De vajon mennyire forgatja fel az ágazatot a törvény?
Ingatlan Nem jó ötlet most panellakást venni
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 11:17
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból.
Ingatlan Hitelből venne lakást? Akkor ennek most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 08:36
Amennyiben a szükséges önerő előteremtése nehézséget okoz, vagy a maximális finanszírozáshoz még így sem elegendő, megoldás lehet a pótfedezet bevonása.
Ingatlan Lakásválság: még többen költözhetnek ki Budapestről
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 09:57
A budapesti lakáspiac élénkülése már 2024-ben beindult.
Ingatlan Tényleg annyiért mennek el az ingatlanok, amennyiért meghirdetik őket?
Natív tartalom | 2025. május 28. 08:19
Az elmúlt hónapokban sok szó esett arról, hogy az ingatlanpiacon az eladók ceruzája nagyon vastagon fog, a hirdetési árak alapján szárnyaló piacot kell látnunk. Érdekes kérdés, hogy ezt az optimizmust mennyiben követi a tényleges árszint. Valóban ilyen árakon kelnek el az ingatlanok, vagy a végső üzletek szerényebb szinteken köttetnek?
Ingatlan A jegybank nyomára akadt 300 milliárd forintnak, amit állampapírból vettek ki a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 17:54
Két negyedév alatt ennyit pakoltak át a befektetők állampapírból az ingatlanpiacra az MNB friss jelentése szerint. Meg is ugrottak az árak.
Ingatlan Hiába gyűlnek a felhők, jött egy jó hír is az ingatlanpiacról
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 16:48
A kereskedelmi ingatlanok terén jó hírek érkeztek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG