4p
A statisztikák azt mutatják, hogy a panellakások gyorsabban drágulnak, mint más ingatlantípusok, sőt a jelenlegi ingatlanár robbanásnak, amely 3 évvel ezelőtti kezdődött, ezek a lakások a nyertesei. Mi lehet a háttérben, miért épp most került vissza megbecsült helyére ez a lakástípus, és vajon átmeneti-e a folyamat?
A panellakások ára valamikor a rendszerváltás után arányaiban csökkenni kezdett a többi lakáshoz képest, pontosabban lassabban nőtt az ár (akkor az árnövekedés természetes és elkerülhetetlen volt, hisz 20-35 százalékos infláció tombolt 1996-ig, ami csak az ezredforduló után lett egyszámjegyű. Míg a 70-es, 80-as években nem volt érdemi különbség az akkor újnak számító panelek és a téglaépítésűek között, később nagy rés keletkezett, és ez kitartott egész mostanáig.

Miért volt olcsóbb?

A kérdés tulajdonképpen nem is igazán az, hogy most miért szűnik meg ez a rés, hanem hogy miért alakult ki? A panellakások ugyanis összességében nem rosszabbak, mint az átlagos ingatlanállomány. Rengeteg olyan régebben épült téglaház van, melyekben a falak még jobban áthallatszanak, mint a panelben, nem is beszélve a födémekről. Sokukban korábban nem volt fürdőszoba vagy konyha, így csak kényszerű, kényelmetlen kialakítással lehetett pótolni őket. De ha csak például az igen felkapott Újlipótváros 80 éve épült divatos lakásaiban körülnézünk, pontosabban hallgatózunk, néha nehéz eldönteni, hogy a szomszédban, vagy az adott lakásban zajló eseményeket halljuk.

Sokan arra hivatkoznak, hogy szeretik a nagy belmagasságot: igen ám, de ilyenek a második világháború után már nem épültek, a ma épített új lakások pedig ugyanolyan alacsonyak, mint a panelek, hisz profitmaximalizálás zajlik a minél több emelet ráépítésével. Ennek ellenére árkülönbség nincs, ha valaki akar, talál bőven régi típusú lakást. Még egy indok lehetne: ha a lakosság olyan ijesztő lett volna a panelekben, de ez a rendszerváltás előtt nem állt fenn, később ilyen jelenség épp az árkülönbség miatt jelentkezett.

Politika és lélektan

Egyetlen magyarázat mutatkozik csak, amit a mostani áremelkedés is visszaigazol: a lélektan, még pedig annyiban, hogy leértékelődött, ami az előző rendszer egyik szimbóluma volt. Márpedig a panel lakótelepek azok lettek, hisz úgy keletkeztek, hogy az állam minél több lakást akart építeni az akkor lakáshiányos, de növekvő népességű országban, és ezt így tudta a leghatékonyabban megvalósítani. A lakások mindazonáltal emberszabásúak lettek, lényegében alig térnek el a mai új építésűek többségétől, sőt, annyiban még jobbak is, hogy rendszerint jobb az eloszlásuk. Most egy hosszú folyosót tesznek a házak közepére, hogy kevés lépcsőház kelljen, így a lakások minden ablaka egy irányba nézhet csak, megnehezítve az optimális elrendezést.

Eljött az idő

Ha viszont valóban lélektani, időszakhoz kötődő volt az ok, akkor törvényszerűen valamikor meg kellett változnia a helyzetnek, mégpedig akkor, amikor egyre kevesebben gondolnak erre a kérdésre. Ez az idő úgy tűnik, most jött el, hisz a 45 év alatti mai lakásvásárlóknak már nincs érdemi emlékük a paneleket építő rendszerről, sőt már az sem merül fel, mikor épült egy ház, 30, 60 vagy 100 éve? Sőt, ha fel is merül, jobb, ha nem annyira régi, márpedig a panelek most 30-50 között járnak. Ráadásul sokukat felújították, és így már kívülről is egész elfogadhatók lettek a régebben teljesen egyforma, a panelek határai mentén négyzetrácsos betonkockák.

A normális helyzet tulajdonképpen most áll vissza, egy lakástípust politikai okokból büntetett a piac, nem a minősége miatt, legalábbis nem arányosan. Helyreáll a rend, és persze az áremelkedéssel egyidejűleg a lakótelepek presztízse is növekedni kezd (ha még egyáltalán lakótelepnek nevezzük őket, lehetnek lakóparkok is akár, mint az újak, van bennük bőven zöldfelület). Ráadásul egy tévhit is megdőlt: egy időben azt terjesztették, hogy ezek a házak csak 50, maximum 100 évig működnek. Nos, az elsőknél az 50 év letelt, a vizsgálatok szerint szinte semmit nem romlottak, akár ezer évig is állhatnak. Persze felújításra időnként szükség van, de melyik háztípusnál nincs?

Címkék: Ingatlan

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Lakások a maxi Dubajnak készülő Rákosrendező környékén
Mester Nándor | 2023. december 6. 19:08
Egyelőre csak előkészületi szakaszban van a Rákosrendezőre tervezett új városnegyed. Sokaknak azonban már most megdobbanhatott a szíve és mesésen magas árakat látnak maguk előtt, ha a környékhez közeli saját ingatlanuk eladását fontolgatják. Ha tisztázódnak a beruházás feltételei és tényleg lesz garancia a közösségi szempontok érvényesülésére is, akkor az érintett körzetek felértékelődhetnek. Nem is biztos, hogy érdemes lesz elköltözni Angyalföld vagy Zugló határos körzeteiből – derül ki sorozatunk újabb részéből.
Ingatlan A nap kérdése: mekkora önrész kell a CSOK Pluszhoz?
Privátbankár.hu | 2023. december 6. 10:29
Az erről szóló rendeletben nem szerepel a korábban beharangozott, az első közös otthon vásárlás esetén igénybe vehető 10 százalékos önrészre vonatkozó kedvezményes feltétel.
Ingatlan Óriási raktárt épít a Panattoni az agglomerációban
Privátbankár.hu | 2023. december 5. 16:18
Az idei év egyik legnagyobb logisztikai built-to-suit megállapodása alapján zajlik a projekt, az átadást 2025 szeptemberére tervezik.
Ingatlan Újabb érdekes részlet derült ki a falusi CSOK-ról
Privátbankár.hu | 2023. december 3. 09:38
Jövőre is lehet vissza nem térítendő támogatást igényelni a meglévő gyerekekre, amennyiben az érintettek falusi CSOK-os településeken élnek vagy oda szeretnének költözni.
Ingatlan Ha Budapesten szeretne lakást venni, akkor van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2023. december 1. 12:58
Csökkentek a fővárosi lakásárak.
Ingatlan Orbán Viktornak sikerült: nálunk drágult a legjobban a lakásépítés az EU-ban
Mester Nándor | 2023. december 1. 05:46
Az Eurostat most kijött és a 2010-2022 közötti időre vonatkozó adatai szerint minden tagállamot messze megelőzve kell többet fizetni itthon az építkezésért. Az inflációban és a lakásdrágulásban „ezüstérmesek” lettünk, a GDP-hez mért lakásberuházások terén viszont a középmezőnyben vagyunk.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Ötmillió forintos négyzetméterárú lakások Budán
Mester Nándor | 2023. november 29. 18:56
Eddig sem voltak olcsók és a jövőben tovább drágulhatnak az új építésű lakások Buda nagy presztízsű körzeteiben. Nem térünk ki a XI. kerületre, az önálló fejezet, inkább az I., a II. és a XII. kerület új építésű kínálatát és az értékeket nézzük át. Jelenleg ötmillió forintot alulról súroló négyzetméterárral is találkozunk - derül ki sorozatunk mostani részéből. 
Ingatlan Itt vannak a CSOK Plusz részletszabályai
Privátbankár.hu | 2023. november 24. 09:07
Az új lakástámogatási programban a kamat nem fix 3, hanem maximum 3 százalék lesz, a támogatott hitel indulóköltségeit is 300 ezer forintban maximálnák. A meglévő ingatlant a továbbköltözőknek nem kell eladni, de a következő otthonuk értéke magasabb kell, hogy legyen a jelenleginél. A korábbi CSOK igénylők is élhetnek a lehetőségéggel, ha a korábban igényelt kamattámogatott hitelt és a vállalt, de még meg nem született gyermekre jutó CSOK-ot visszafizették.
Ingatlan Tényleg jön a fordulat jövőre a lakáspiacon?
Privátbankár.hu | 2023. november 23. 13:51
Átfogó elemzést közölt az MBH Bank Elemzési Centruma a hazai ingatlanpiacról, amely a hazai ingatlanpiac szinte teljes vertikumát lefedő, átfogó összegzése.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Befektetővonzó belvárosi lakások Budapesten
Mester Nándor | 2023. november 22. 19:19
Jól jött az árkorrekció a budapesti forgalomnak, de az egyes kerületekben nagyon eltérő értékek jellemzőek. A belvárosi kerületek túlnyomó részében enyhébb volt az árcsökkenés, mint például a külső pestiekben, illetve az egyik külső budai övezetben. A belvárosba visszatértek a befektetők, akik növekvő kínálatból válogathatnak, de akármit ők sem vesznek meg, előnyben vannak a felújított, berendezett, alacsony üzemeltetési költségű társasházi lakások – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG