Ahogy a lakáspiaci forgalmat, az albérletpiacot is befolyásolja a fizetések, ezen belül a reálbérek alakulása. Az fővárosi kerületekre, Budapest egészére és a vármegyeszékhelyeknek helyet adó járásokra vonatkozó fizetési adatok és lakbérek aránya alapján nagyon komoly különbségek vannak az országban - derül ki az ingatlan.com saját adatain és a KSH kereseti statisztikáin alapuló készült friss elemzéséből, amely több mint 14 ezer kiadó lakóingatlan-hirdetés bérleti díját vette figyelembe.
Nagyon színes a megfizethetőségi térkép
“Ha az átlagbéreket nézzük Budapesten és a vármegyeszékhelyeken, akkor a fővárosban a legdrágábbak a kiadó lakások az átlagfizetésekhez képest. Egy-egy adott járás, város, kerület béradatainál viszont figyelembe kell venni, hogy bár a bérlők egyre nagyobb arányban jelentik be magukat az adott címre, ezt nem teszi meg mindenki, így utóbbiak fizetési adatai nem vagy nem feltétlenül jelennek meg a helyi kereseti adatokban” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Az adatokat ismertetve közölte: “Budapesten tavaly 697 ezer forint volt a bruttó átlagbér, ehhez képest február közepén 250 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, ami 36 százalékos arányt jelent.” Valamivel alacsonyabb, de nagyságrendileg hasonló, 33-33 százalékos az arány Debrecenben és Székesfehérváron. Előbbi városban a 200 ezer forintos bérleti díj mellé 599 ezer forintos járási átlagfizetés tartozik. Fejér vármegye székhelyére pedig 205 ezer forintos lakbér, valamint 620 ezer forintos bruttó jellemző.
Veszprémben, Győrben és Pécsen kedvezőbb az arány, a 150-180 ezer forintos bérleti díj az adott járás 581-694 ezer forintos bruttó átlagbérének egyaránt 26 százalékából kijön. Szolnokon, Szekszárdon és a nagy egyetemvárosok közé tartozó Miskolcon a legolcsóbbak az albérletek ebben az összevetésben, 18-20 százalékos az arány. Mivel a 100-120 ezer forintos bérleti díjat 539-553 ezres bruttóból lehet finanszírozni.
Legdrágább és legolcsóbb kerületek
Az ingatlan.com elemzése a fővárosi kerületeket is rangsorolta. Az V. kerület messze a legdrágább, hiszen 340 ezer forintos átlagos lakbér mellett az átlagkereset 779 ezer forint, ez pedig 44 százalékos aránynak felel meg.
A legjelentősebb albérletkínálattal rendelkező XI. és XIII. kerületben 30 és 31 százalékos a lakbérek bruttó fizetésekhez mért aránya. A 249 ezer és 250 ezer forintos albérletdíjak mellett a keresetek 841 ezer és 816 ezer forintot tettek ki. A legolcsóbb kerület a XV., ahol a helyi bruttó bérnek 24 százalékát teszi ki egy albérlet átlagos bérleti díja.
Lapunk Mennyit ér az ingatlanom? című rovata heti rendszerességgel foglalkozik a hazai lakáspiaccal.