A finnországi Octola Private Wilderness a világ egyik legjelentősebb magán luxusingatlanának nevezi magát. Skandinávia első ötcsillagos üdülőhelye fokozottan környezettudatos. Közel hét évbe telt megépíteni, úgy, ahogyan azt az alapító-igazgató, Janne Honkanen szerette volna. Az áramot szélenergiából, a vizet természetes forrásból nyerik, a fűtés pedig termikus hővel történik.
A vendégek választhatnak egy tízszobás villa, egy hat hálószobás szárny, illetve egy saját szaunával és jakuzzival rendelkező szintén jókora épület között. Persze ha valaki megengedheti magának, kibérelheti az egész létesítményt, hogy senki ne zavarja a nyugalmát. De hogy hol található a szálloda, azt nem nagyon akarja a menedzsment elárulni.
Ha felkeresi az Octola weboldalát, és rákeres a „Helyszín” kifejezésre, akkor a korántsem túl informatív „A térképen vagyunk” címszó alatt megtudhatja, hogy „a finn Lappföld sarkkörénél található”, ami azért egy elég nagy terület.
Persze, ha nagyon nyomozunk, a GPS és a Google Maps korában többet is meg lehet tudni: Rovaniemi nemzetközi repülőterétől 20 percnyi autóútra található az Octola. Csakhogy Rovaniemiből – azaz a Mikulás szülővárosából – nem kevesebb, mint öt út vezet különböző irányokba, így a foglalásig homály fedi, hogy melyiket kell választani.
Inkább lelki kikapcsolódásról beszélnék, mint luxusutazásról. Az a célunk, hogy kapcsolatot építsünk ki a hozzánk érkezők, a helyi lakosok és az itteni érintetlen természet között. Szeretnénk, ha a vendégek egy lappföldi otthonban éreznék magukat, de ez csak úgy lehetséges, ha titokban tartjuk a szálloda pontos helyét. Nemet mondunk az influenszereknek, a reality-sztároknak, a tévéműsor szerkesztőknek és a hirdetés szervezőknek is – mondta az egyébként egyik lapnak sem nyilatkozó Janne Honkanen, az Allt om Resor online turisztikai portálnak.
Nem akarjuk, hogy a vendégek bármilyen képet posztoljanak rólunk a közösségi oldalakon. Sokkal szívesebben veszünk egy kézzel írott értékelést a recepción lévő vendégkönyvbe, mint egy online véleményt – tette hozzá.
Mielőtt elfogadják a foglalást, Janne Honkanen ellenőrzi a leendő vendégek "hátterét és etikus viselkedését", és aztán dönti el, hogy szívesen látja-e őket vagy sem.
"Már amikor idejönnek, kiváltságosnak érezhetik magukat. Amit igencsak értékelnek: vendégeink 93 százaléka ugyanis visszatérő" – újságolta a turisztikai lap munkatársának.
Hamarosan még egy fürdőt nyitnak exkluzív medencebirodalommal és különleges szaunavilággal. A speciálisan kialakított, padlótól a mennyezetig üvegből készült medence a lappföldi vadonra néz, a szabadtéri pancsolót jakuzzi vidámítja.
Hitvallás
"A lappföldi luxussal kapcsolatos filozófiánk alapja, hogy távol legyünk a tömegtől, eggyé váljunk a természettel, ugyanakkor hozzáférjünk minden elképzelhető szolgáltatáshoz és kényelemhez" – mondja Honkanen.
Egy ilyen szállodában nincs is különösebb dolga a marketing menedzsernek, hiszen nem céljuk a mindenáron való népszerűsítés.
Ez a filozófia már Magyarországon is ismert: több olyan eldugott helyen lévő butikszállodáról és kastélyról tud e cikk szerzője, amelyek soha sehol nem hirdetnek, mégis tele vannak, környezetbarát és bio szemléletűek, különleges a belső design-juk, ráadásul egyik sem NER-közeli politikusé…