Florida évtizedek óta az amerikai és a külföldi ingatlanbefektetők kedvelt célpontja. Donald Trump volt elnök is megtelepedett ott, főhadiszállást is építtetett és más ingatlanbefektetései is vannak. Jól számolt annak idején, ugyanis a kereslet – főleg a lakóingatlanok iránt – folyamatosan növekszik, az ingatlanértékek az egekbe szöktek, bár voltak hullámvölgyek az elmúlt 30 évben. Az üzleti ingatlanok iránti kereslet is megugrott, Miamiban sorra épültek az irodatornyok, a külvárosok peremén a raktáráruházak és a logisztikai központok. Ebbe a meredek fejlődési vonalba csapott bele a nemrégen elfogadott törvény.
A 264-es sorszámmal ellátott törvényben konkrétan felsorolják, hogy Kína, Oroszország, Irán, Észak-Korea, Venezuela és Szíria állampolgárai vagy cégei nem juthatnak föld-vagy más ingatlantulajdonhoz, megvásárolva például mezőgazdasági földterületet, fejlesztési telket vagy kereskedelmi, esetleg lakóingatlant. Eredetileg csak a katonai bázisok vagy kritikus infrastruktúrák 10 mérföldes körzetében akarták megtiltani, hogy ezek a külföldiek ingatlanokat szerezzenek. Kína esetében akkor is fennáll a tilalom, ha egy kínai állami cég szeretne vásárolni, ráadásul mindegy, hogy hol van maga a kiszemelt ingatlan vagy hogy milyen kategóriáról van szó – számolt be a Bisnow ingatlanos szakportál.
Jogi és ingatlanos szakértők szerint különösen a kereskedelmiingatlan-piacot fogja erősen megrázni ez a korlátozás, mivel ott igen jelentős az érintett országok (kiváltképp Kína és Oroszország) jelenléte. Tavaly a teljes amerikai piacon végrehajtott külföldi befektetések 23 százaléka zajlott le a napfény államában, ami nagyon magas arány. Főleg Florida déli megyéi váltak népszerűvé, ott nem csupán saját célra vettek lakásokat a külföldiek, hanem kiadásra is. Ezenkívül üzleti célú ingatlanokat is bezsákoltak már hosszú évek óta.
„Végetértek már azok az idők, amikor egy-két barát összedobta a kis pénzét és mondjuk vett egy hotelt. Manapság sokkal kifinomultabb tranzakciók vannak, bonyolultabbak is, több is a szereplő bennük (bankok, biztosítók, fejlesztők, közvetítők, kivitelezők, tervezők, vagyonkezelők) és igen sok a külföldi is, ami kifejezetten jót tett a piacnak” – vélte a Hogan Lovells iroda egyik vezetője.
A kereskedelmi célú ingatlanokat általában magántőkével működő szervezeteken keresztül veszik Floridában. Ezek lehetnek alapok, szabályozott ingatlanbefektetési társaságok (REIT) vagy egyetlen tranzakcióra összeállt csoportok. A helyi fejlesztőket, üzemeltetőket vagy finanszírozókat közvetlenül nem érinti ez az új törvény, de a szükséges tőkét gyakran egy harmadik szereplőtől szerzik be, ami lehet intézményi vagy más befektető. Például egy külföldi alap.
A helyi ingatlanos szakma azért is félti a piacot, mert egyetért abban, hogy Florida sokkal jobban jött ki a válságokból az elmúlt években, mint megannyi szövetségi állam. Az irodákkal ott is gond van, az építőanyagok arrafelé is sokat drágultak, de a kereslet nagyjából visszajött, a piac már megint növekedésben van és továbbra is nagy a potenciálja.
Egyre jobban teljesít például az ipari-logisztikai ágazat. A Bisnow szerint visszatértek a befektetők, 2023 utolsó két hónapjában egymás után kötötték az adásvételeket. Miamiban főleg a karácsony előtti napok hoztak nagy forgalmat, a legnagyobb egy 215 millió dolláros tranzakció volt. Jó jel, hogy csaknem 700 ezer négyzetméternyi új beruházás van építés alatt – és ennek legalább a felére már van is bérlő.
A lakáspiac azonban a leginkább túlértékelt az Egyesült Államokban és harmadik a világon – ezt a UBS globális befektetési bank tavaly év végi összefoglalója is kiemelte. A folyamatos drágulás miatt a cég szerint Miami már nagyon közel van ahhoz, hogy szétpukkanjon az ingatlanos lufi. Az elmúlt tíz évben megkétszereződtek az árak, az utóbbi két esztendőben nem kevesebb mint 40 százalékkal drágultak a luxusingatlanok. A UBS 25 várost rangsoroló globális indexében 2022 óta hét helyet ment felfelé a floridai nagyváros, maga mögé utasítva Hongkongot, Torontót és Münchent. Jelenleg csak Zürich és Tokió előzi meg.
2023 harmadik negyedévében a családi házak átlagára 786 ezer dollár volt, ez ugyan 5 százalékkal alacsonyabb, mint volt tavalyelőtt ilyenkor, de még így is kiugróan magas érték. Miami Beach nagyon megdobja az átlagot, ott 1,6 millió dollár volt az átlagár, ami 6,3 százalékkal magasabb érték a második negyedévhez képest, de 25 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőttit.