A rendkívül nehéz, mondhatni kritikus időket élő budapesti irodapiacon indít új beruházást a belga Codic International magyar leányvállalata, a Codic Hungary. A még mindig a legfontosabb irodai alpiacnak számító Váci út elején, a Lehel tér metróállomásnál kezdett hozzá a projekthez az egykori Modiano gyárnak helyet adó ingatlanon – jelentette be Kalapács Kornél, a Codic Hungary Country Managere a keddi szűk körű sajtóbeszélgetésen.
A Modianoban 13500 négyzetméternyi bérelhető irodaterület lesz és néhány száz négyzetméteren egy éttermet és egy másik kiskereskedelmi funkciót helyeznek el. Összesen 176 autónak alakítanak ki mélygarázst három földfelszín alatti szinten, meghagyják a műemlék jellegű art deco homlokzatot és összesen 6 irodaszintet hoznak létre. A beruházási érték közel 70 millió euró - a beruházó egyelőre saját tőkéből kezdte el a projektet, de az ügyvezető szerint több bank is érdeklődik a későbbi finanszírozási lehetőségekről.
A bérlők szempontjából manapság az üzemeltetési költség nagyon felértékelődött, hiszen sokkal többet kell ezért fizetni, mint korábban. Egyebek között ezért lehet az igazi dobása Modianonak, hogy a magyar irodapiacon elsőként érheti el az AA++ energetikai besorolást, ezzel olyan bérlőknek tud majd helyet adni, amelyek már rövid távon célul tűzték ki a nettó zéró karbon kibocsátást.
"Ennek a fenntartására úgynevezett Green Lease-t, vagyis olyan bérleti szerződéseknek a bevezetését tervezzük, amelyeknek a célja, hogy a bérlő és a bérbeadó érdekeit öszehangolják a környezettudatos és fentartható működés terén és arra ösztönzi a bérlőket, hogy kihasználják az épület alacsony energiafogyasztásának lehetőségét." - mondta a cégvezető.
Arra a kérdésünkre, hogy ezt az egyedi besorolási szintet milyen gépészeti rendszerrel érik el, az ügyvezető azzal felelt: kizárták a gázt és távhő sem lesz, viszont a speciális talajszondákon keresztül működő hőszivattyú, több mint 150 napelem és a többi beépített gépészeti elem segítségével a már működő, legmagasabb energetikai besorolású, vagyis BB-s irodaházak energiaköltségének csak az 50 százalékát kell majd kifizetnie az üzemeltetőnek. A nemzetközi környezetvédelmi minősítések közül a BREEAM Excellent szintet célozza meg a fejlesztő.
Az elmúlt években indult budapesti projektek némelyikénél úgy alakították át az eredeti tervkoncepciót, hogy a klasszikus bérterületek mellett rövidebb időre igénybe vehető terültek is megjelentek, összességében a teljes bérterület 10-20 százalékéban. Rákérdeztünk, hogy szóba jött-e itt is ez a megoldás, az ügyvezető azt mondta: támogatják ezt a megoldást, mert egyértelműen erősödő tendenciáról van szó. Az is megtörténhet – a nyugati országokban több helyütt is van rá példa -, hogy egy nagy területet klasszikus szerződés keretében bérlő cég pluszban igényt tart ilyen szolgáltatott irodákra vagy tárgyalókra, s alkalmanként veszi igénybe ezt a szolgáltatást.
Ugyancsak megkérdeztük, hogy a mélygarázst bevonják-e majd a kerületrész súlyos parkolási gondjainak enyhítésébe. Az ügyvezető elmondása szerint törekednek a parkolók maximális kihasználására, így a környéken lakók éjszakai garázshasználatának lehetőségét is vizsgálják.
A Belgiumban, Luxemburgban, Franciaországban, Spanyolországban és Romániában is jelen lévő Codic nem messze az új budapesti projektjének helyszínétől fejlesztette a Green Court Office irodaházat, amit 2022 végén eladott egy francia befektetőnek. Egy másik, most is zajló, vegyes funkciójú beruházása szintén tartalmaz irodai elemet, azzal együtt összesen 17 200 négyzetméternyi irodafejlesztést végez Budapesten. Korábban a budai Krisztina Palace irodaházat is felépítette, azt később szintén értékesítette.
A Váci út az elmúlt években a legnépszerűbb beruházási terep lett a hazai és külföldi ingatlanberuházók és befektetők szemében. Az üzleti célú ingatlanfejlesztéseket több évtizede támogató XIII. kerületi önkormányzat fontos szerepet játszott és játszik most is. Például abban is, hogy az ingatlanfejlesztőkkel folyamatosan együttműködve a kerület egésze számára hasznos városrendezési szerződéseket kötött és köt és azt betartatta és betartatja. Ennek eredményeként a megszületett vagy a felújított ingatlanok környezete is megújult, rendezett lett, szabadon használható belső kertek, parkok, sétányok is kialakultak.
A kiterjedt barna övezetben a rendszerváltás utáni években egymás után tűntek el az iparvállalatoknak helyet adó gyárak. Irodatömbök magasodnak a Láng Gépgyár, a Csavargyár, a Magyar Acélárugyár Rt., a Rico Kötszerművek, az Akkumulátorgyár, a Magyar Hajó- és Darugyár helyén. A 3-as metró északi irányú megnyújtása felértékelte ezt a területet, 2023 elejére már több mint 1,3 millió négyzetméternyi iroda létesült, ez jelenleg a teljes modern irodakínálat közel egyharmada.