A JLL ingatlanpiaci tanácsadó cég logisztikai és ipari bérlők között (a CoreNet Global-lal együttműködve) végzett felméréséből kiderül, a logisztikai piac növekedésének fő mozgatója az e-kereskedelem és a többcsatornás kereskedelem marad, amelyet a fejlődő piacok feltörése és az új technológiák alkalmazása követ.
Közelebb az ügyfélhez
A javuló globális gazdasági kilátások ellenére a felmérések rámutatnak arra, hogy a költségcsökkentés továbbra is fontos tényező marad a bérlők számára. Az elkövetkező néhány évben a vállalatok egyre inkább igyekeznek csökkenteni a szállítási költségeket, akár úgy is, hogy közelebb költöznek az ügyfeleikhez.
A válaszadók csaknem kétharmada tervezi logisztikai területeit növelni a következő három évben. A JLL előrejelzése szerint ennek eredményeképpen az elmúlt évekhez hasonlóan erős bérbeadási volumen várható.
„A bérlőknek egyre több óriás alapterületű létesítményre lesz szüksége, beleértve az akár 100 ezer m2-t meghaladó méretű csarnokokat is” – nyilatkozta Alexandra Tornow, a JLL EMEA régióért felelős logisztikai és ipari piackutatási vezetője.
Legyen olcsó a fenntartása
A vállalatok egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy az elektromos áram, illetve fűtési energia fogyasztásuk csökkentése. A felmérés szerint – amely még a közelmúlt politikai eseményei előtt zárult le – Oroszország és Törökország azok a fejlődő piacok, amelyek a legnagyobb növekedés előtt állnak.
Alexandra Tornow szerint hosszú távú növekedés várható Oroszországban és Törökországban is. Ugyanakkor ezeken a piacokon a vállalatok számos ingatlanpiaci kockázattal és kihívással szembesülnek, például magas telekárakkal vagy hosszadalmas engedélyeztetési procedúrával. A jelenlegi események valószínűleg visszavetik a bérlői aktivitást, legalábbis rövid távon.
„A legnagyobb kihívást az jelenti a fejlesztőknek, befektetőknek és különösen a bérlőknek, hogy megfelelő típusú ingatlant és a bérleti futamidőt tudjanak biztosítani, hogy képesek legyenek reagálni a gyorsan változó piacok keresleti igényére” – tette hozzá Matt Bigam, a CoreNet Global munkatársa.
Mi a helyzet nálunk?
„Sajnos Magyarországon egyelőre nem tapasztalunk fellendülést az ipari ingatlanok bérlői piacán, az óriás raktárak iránt igény pedig szinte teljesen kizárt. A budapesti ipari ingatlanpiacon a legnagyobb bérelt raktárcsarnok mérete is csak nagyjából 50 ezer m2, de ennél sokkal jellemzőbbek a 10-20 ezer m2 körüli alapterülettel rendelkező épületek.
Bérleti díjakat tekintve kimondottan versenyképes a budapesti piac a régiós fővárosok piacához képest, ami a költségcsökkentési törekvések szempontjából nagyon kedvező a bérlőknek. Ennek ellenére azonban úgy tűnik, hogy a fellendülés még várat magára.
Az első negyedévben a kihasználatlansági ráta 21,7 százalék volt itthon, míg például Varsóban 14,5 százalék és Prágában 7,8 százalék. A bérlői aktivitás is jócskán elmaradt a szomszédos országokhoz képest, hiszen míg itthon a 60 ezer m2-t sem érte el a kereslet, addig mind Varsóban mind pedig Prágában is 100 ezer m2 körül mozgott - nyilatkozta Tuza Rita, a JLL budapesti irodájának vezető elemzője.