A US News szakértői összeállításából a magyar álláskeresők is nagyon sokat tanulhatnak.
1. Ne legyél kétségbeesett!
Nem sok jót ígér, ha valaki azt mondja reménybeli leendő munkaadójának: mindenképp kell nekem ez az állás, vagy bármi más munka - mint ahogy azt sem szerencsés közölni: rugalmas vagyok, bármit elvállalok. A munkáltatók magabiztos embereket szeretnének felvenni, nem pedig kétségbeesett, utolsó szalmaszálba kapaszkodókat. Könnyen visszafelé sülhet el, ha valaki úgy próbál előnyhöz jutni, hogy azt mondja: a számláimat sem tudom befizetni, ha nem kapom meg az állást.
2. Ne panaszkodj!
Nem sok munkaadó szereti a szélsőségesen negatív vagy nyafogó alkalmazottakat. Ha rosszul aludtál, fáradt vagy, kikészít a kánikula, megbüntetett a parkolóőr - tartsd meg magadnak. Ellenkező esetben könnyen hihetik azt, hogy nem lenne túl kellemes veled dolgozni. Arról se panaszkodj, hogy milyen nehéz manapság állást találni.
3. Ne legyél faragatlan!
Ha egy étteremben van az állásinterjú, ne legyél bunkó a pincérrel. Ha irodaházban, akkor pedig legyél udvarias a portással, a recepcióssal, a titkárnővel vagy a biztonsági őrrel is. Könnyen lehet, hogy az értékelésedben számít az is, ahogy a többi emberrel bánsz.
4. Ne pletykálj!
Ha az előző munkáltatódat szapulod, magad alatt vágod a fát. Senki sem akar a cégébe egy pletykafészket, aki előbb-utóbb jó eséllyel az új főnökök ellen fordul majd.
5. Nem kell nagy mesét kerekíteni!
Ha azt kérik, mesélj magadról, ne azzal kezd, hogy hol és mikor születtél. Amellett, hogy ez benne van az önéletrajzodban, valószínűleg nem is nagyon érdekel senkit. Csak azt mondd el, amire tényleg kíváncsiak lehetnek.
6. Nem körülötted forog a világ!
Nem ajánlatos már azelőtt a fizetésről és a juttatásokról kérdezni, hogy igazából meggyőzted volna a munkaadót arról, te vagy a legjobb választás. Ha egyből a céges autóról, telefonról, szabadságról beszélsz, könnyen azt hihetik, hogy a saját igényeid fontosabbak számodra, mint a cég szükségletei. Nehéz lenne ezzel jó pontot szerezni.
7. Ne kérdezz olyat, amire tudnod kellene a választ!
Ha jelentkezel egy munkára, előtte meg kell ismerned a vállalatot. Ne kérdezz rá olyasmire, ami a cég weboldaláról első ránézésre kiderül - javasolja a US News által idézett szakértő. Lustának és felkészületlennek fogsz tűnni - ez pedig korántsem az álom-munkaerő két ismérve.
+1. Vedd takarékra a facebookot!
Az állásinterjú után sem engedheti el magát, aki tényleg szeretne elhelyezkedni. Ami egyszer felkerül az internetre, az előbb-utóbb nyilvános lesz. Akárhogy állítgatod az adatvédelmi beállításokat a közösségi oldalakon, az ismerősök ismerősein keresztül könnyen avatatlan fülekbe juthatnak a megosztott információk. A legjobb ezért az, ha nem szapulod az interjúztató munkaadót és nem írod, hogy "amíg nem jön más, jó lesz ez is." Ne írj arról, mennyit drogozol szabadidődben, vagy hogy másnaposan mentél dolgozni a minap.