Bécs - MTI Fotó: Pálfy Katalin |
Rendszeres, főleg a magyarok ausztriai foglalkoztatását figyelő cikkünk készítése közben arra figyeltünk fel, hogy régen nem látott mértékben, 1371 fővel nőtt a Törökországból érkezett alkalmazottak száma márciusban. A szezonális munkavállalásnak megfelelő hullámzással ugyan, de az utóbbi években lefelé tartott a törökök száma, ebben az utóbbi hónapokban, vélhetően már 2016 késő tavaszától változás következett be.
Úgy látszik, mintha már a júliusi puccskísérlet előtt nőtt volna a törökök kivándorlási kedve, ami olyan szempontból érthető, hogy Törökországban évek óta feszült a politikai helyzet, gyakoriak a merényletek, tiltakozó akciók. Eközben nő az elnyomás is, ami jóval korábban kezdődött, mint a nyári puccs, és romlik a gazdasági helyzet, például nagymértékben leértékelődött a nemzeti valuta.
Ami a magyarokat illeti, 1183 fővel 83 075-re csökkent a hivatalosan alkalmazottak létszáma, ami kissé szokatlan. Ugyan tavaly és tavalyelőtt is volt némi csökkenés márciusban, de csak pár tucat főnyi, most valahogy többen mentek el. Ezzel együtt sincsen túl messze a magyar dolgozók létszáma az eddigi csúcsoktól, ahogy második grafikonunkon is látható. (Az ausztriai munka jelentős része szezonális, a turizmustól függ, nyáron és télen vannak csúcsok, tavasszal és ősszel hullámvölgyek.)
Eközben az összes foglalkoztatott létszáma az alpesi országban 40 ezer fővel, ezen belül a külföldieké 10 600 fővel növekedett. Feltűnő a román és a lengyel állampolgárok számának bővülése, 3071, illetve 2272 fővel. Sokan kaptak munkát Bosznia-Hercegovinából is, majdnem 1800-an.
Az Ázsiából és Afrikából érkezett dolgozók száma továbbra is csak nagyon lassan emelkedik, az előbbiek 34 ezer, az utóbbiak 10 ezer fő körül járnak. A legnagyobb létszámú vendégmunkás-csoportot változatlanul a németek jelentik majdnem 97 ezer fővel, utánuk a magyarok következnek.