Nem lehetetleníti el a működést, nem diszkriminatív és nem a Budapesten működő Közép-Európai Egyetem (CEU) ellen szól a felsőoktatási törvény kezdeményezett módosítása - jelentette ki az ATV csütörtök reggeli műsorában Palkovics László oktatási államtitkár, aki szerint nincs rá ok és kicsi is a veszélye annak, hogy az intézmény elhagyja Magyarországot.
Ezzel szemben Michael Ignatieff, a Közép Európai Egyetem rektora egy levélben azt írta: "A CEU a jelenlegi formájában nem működhet tovább felsőoktatási intézményként, ha elfogadják azt a törvényt, amit ma benyújtottak a magyar parlament elé”.
A CEU Palkovics szerint sem kamuegyetem, mégis együtt mehetnek a levesbe
A törvénymódosítás okaként említette, hogy szeretnék elkerülni a "kamuegyetemek" magyarországi megjelenését, hangsúlyozva, hogy a CEU nem tartozik ezek közé, a közéleti és médiareakciókra utalva pedig azt mondta, az intézmény érdekérvényesítő képessége "talán erősebb", mint társaié.
Persze erős érdekérvényesítő képességért a kormánynak sem kell a szomszédba mennie: a kormány egyik kiemelt szócsövévé vált Origo korábbi hírportál gyakorlatilag a törvényjavaslattal egyidőben írt a CEU-n folyó állítólagos súlyos szabálytalanságokról és csalásokról egy cikket.
Azért nem tárgyaltak a CEU-val, mert nem volt rá idő
Palkovics László megjegyezte, el fogják magyarázni az ügyben fellépő nagyköveteknek, hogy az a cél: "valós egyetemek" működjenek az országban, hangot adva azon álláspontnak, hogy attól egyetem egy egyetem, hogy abban az országban is folytat képzést, ahol kiadja a diplomáját.
Az államtitkár kérdésre válaszolva azt jelezte: előzetesen nem tárgyaltak a törvényjavaslatról a CEU-val, mert nem volt erre idő. Szerda este az államtitkár egyeztetett a CEU rektorával, ezt követően azt közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy a kormány nem tartja indokoltnak a törvényjavaslat visszavonását.
A Privátbankár.hu már februárban arról írt: a 2017-es év itthon a Soros György elleni harc jegyében telik, melynek részeként megkezdődtek az előkészületek a CEU ellehetetlenítésére is.
Az Oktatói Hálózat kiáll a CEU mellett
Az Oktatói Hálózat csütörtöki nyílt levélben azt írja: hogy a Közép-európai Egyetem 25 éve a magyar tudomány és felsőoktatás szerves része, a honi akadémiai élet egyik legjelentősebb és nemzetközileg is legsikeresebb műhelye, a külföldiek mellett sok magyar hallgató, oktató és kutató szellemi otthona. Az egyetemi rangsorokban elért előkelő helyezései alapján a CEU a magyar kormányzat által olyannyira vágyott akadémiai kiválóság, nemzetközi versenyképesség megtestesítője - írták.
Az Oktatói Hálózat a magyar felsőoktatásban oktatók és kutatókautonóm szervezete, a 2016 márciusi adatok szerint 543 tagja van.