A VISZ kiemelt feladatának tartja az informatikusképzés színvonalának emelését, melyet 2002. óta segít az Év Informatikai Oktatója elismeréssel ösztöndíj formájában. Az ösztöndíjjal azokra a felsőoktatásban dolgozó oktatókra kívánja felhívni a figyelmet a Szövetség, akik folyamatosan kiemelkedő munkát végeznek intézményükben. Az ösztöndíjat a Szövetség ítéli oda egy független zsűri javaslata alapján. Az elmúlt években kiemelt értékelési szempont volt az intézmény hallgatói és az ipar közti élő kapcsolat erősítése, valamint a tehetséggondozás.
A díjra nem közvetlenül az oktatók, hanem az őket foglalkoztató intézmények pályázhattak. Minden olyan magyarországi felsőfokú oktatási intézmény javasolhatta oktatóját a díjra, melyben a rendszeresített informatikusképzés főállásban oktató tanárok közreműködésével valósul meg.
Idén a díjat és az azzal járó 500 000 forintos ösztöndíjat Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar adjunktusa, dr. Tornai Kálmán kapta. A fiatal szakember az egyetemi munkája mellett nagy energiákat fektet arra is, hogy a középiskolás korosztályból minél több diákot nyerjen meg az informatikus szakmának.
dr. Tornai Kálmán, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar adjunktusa. |
Idén első alkalommal írt ki pályázatot középfokú oktatási intézmények tanárcsapatainak. A Scientific Games – Az év tanári csapata a digitalizációért pályázatra olyan középfokú oktatási intézmények jelentkezhettek, melyekben a digitalizációs szemlélet túllépett az informatikai oktatás keretein, és szerves részévé vált mind a humán, mind a természettudományos, mind a szakmai tárgyak oktatásának. Ezt az elvet a pályázó intézményeknek legalább három tantárgyban kellett érvényesíteniük az elmúlt két évben.
A VISZ által felkért zsűri a Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium pályázatát találta a legjobbnak, így ők nyerték el a Scientific Games által felajánlott 2 millió forintot. A csapat tagjai: Oláh Tibor intézményvezető-helyettes, informatika tanár, Molnárné Kövér Ibolya, az Ember és Társadalom munkaközösség vezetője, történelem-földrajz tanár, Németi Edit, a Természettudományok munkaközösség vezetője, fizika-kémia tanár, Oláhné Flinta Marianna, az Informatika munkaközösség vezetője, matematika-informatika tanár, dr. Nagy Attila biológia-földrajz tanár, valamint Magi Csaba történelem- mozgóképismeret és média tanár.
A zsűri elsősorban az iskolai oktatás digitalizációjának átfogó koncepcióját, valamint a gimnáziumban folyó munka modellként való alkalmazhatóságát emelte ki a pályázat legfőbb erényeként.
A zsűri javaslatára a Szövetség 1 millió forinttal járó különdíjjal ismerte el a Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Kereskedelmi Szakgimnáziuma csapatának munkáját. A tanárcsapat tagjai: Csongrádi Tamás (informatika, történelem), Gacsó Viktória (történelem, társadalomismeret és etika, angol), Pusztai Andrea (közgazdaságtan).
Nagy szükség van a minőségi oktatásraA friss magyar PISA-eredmények rosszabbak, mint valaha: az eredmények szerint a magyar tanulók annál is gyengébbek, mint amilyenek az utolsó mérésnél, 2012-ben voltak, a természettudományos és a szövegértési kompetenciák soha nem zuhantak még akkorát, mint most. Minden területen bőven az OECD-országok átlaga alatt vagyunk - itt írtunk róla >> |