Heti 40 órában már nehezen találni dolgozót, ezért új, rugalmas foglalkoztatási modellek szükségesek a feladatokhoz - írta a Magyar Idők. A lapnak Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, a munkáltatók a fiatalok, az idősebbek és a kisgyermekesek között találhatnak könnyebben munkaerőt, mivel a 25 és 54 év közötti korcsoportok jelentős részében teljes a foglalkoztatottság. A fejlesztések érdekében azonban a munkaadóknak is tenniük kell, például az egyedi munkaidőbeosztás lehetőségével.
Úgy vélte, különböző, a magyar munkaerőpiacra szabott modellek kidolgozásával segíthető a rugalmas foglalkoztatás elterjesztése. Ezek a modellek segíthetnék a még mindig nagyszámú inaktív csoport bevonását a foglalkoztatásba, ezzel segítve a munkaerőhiány kezelését.
Hozzátette, 1,8 millióra tehető az inaktívak száma, és a munkaerőpiac további bővítésére már csak az ő bevonásukkal van lehetőség.
A fehér bőrű, keresztény munkavállalók elfogytak
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke júniusban a hvg.hu tudósítása szerint elmondta, szerinte kiket lehetne mozgósítani az országban:
- a közmunkásokat,
- a romákat,
- a lemorzsolódó diákokat,
- azokat az anyákat, akik otthon vannak a gyerekükkel,
- a külföldre ment fiatalokat.
A munkaerőimporttal úgy fogalmazott a magyar munkaerőpiac helyzetével kapcsolatban: "tudomásul kell venni, hogy a fehér bőrű, keresztény gyökerű munkavállalók elfogytak, ez nem egy reális tartalék, ahonnan embert lehetne hozni a gazdaságba".