Világszerte egyre rosszabb a korrupciós helyzet, a Transparency International kutatása szerint. A 95 országban, országonként ezer fős mintán végzett felmérés szerint tavaly minden negyedik ember fizetett csúszópénzt közintézményben.
A toplista
Sierra Leone a listavezető, ott az emberek 84 százaléka fizetett kenőpénzt, utána következik Libéria és Jemen 75, illetve 74 százalékkal, a negyedik pedig Kenya, ahol az emberek 70 százaléka korrumpált közalkalmazottat. Magyarországon ez az arány 12 százalék - ez a régiót tekintve is igen kedvező adat. Horvátországban ugyan csak a válaszadók 4, Szlovéniában 6, Bulgáriában pedig 8 százaléka válaszolta, hogy fizetett kenőpénzt, a többi régióban azonban a magyarországinál kedvezőtlenebb eredménye lett a felmérésnek. Csehországban 15, Romániában 17, Szlovákiában 21, Szerbiában 26, Ukrajnában pedig 37 százalék vallotta be a kérdezőbiztosoknak, hogy korrumpált valakit az elmúlt évben.
Nincs üzlet korrupció nélkül? A Privátbankár beszámolója szerint a magyarok kétharmada úgy gondolja, hogy a korrupció az üzlet része. A helyzetet súlyosbítja a vállalatok nem megfelelően kialakított és rosszul működő kontroll környezete, amely nem elég hatékony ahhoz, hogy a hibákat és a visszaéléseket megakadályozza és feltárja. |
A leghófehérebb államok a kutatás szerint Ausztrália, Dánia és Japán, ahol mindössze a válaszadók 1 százaléka számolt be arról, hogy lefizetett valakit. A Transparency International szerint egyértelműen jó hír, hogy Azerbajdzsánban, Kambodzsában és Szudánban javult a helyzet, kevesebb korrupcióról számoltak be, mint az elmúlt két évben. Emlékeztettek arra is, hogy a szegényebb államokban kétszer nagyobb az esély a korrupcióra, mint a gazdagabb országokban. Első helyen vannak a rendőrök, a legtöbben őket próbálják meg lefizetni, második helyen a bíróságok állnak.