Kinek a kockázati tőke, kinek a stratégiai befektető
Az elmúlt hónapban interjút készítettünk a Biggeorge's NV Equityt vezető Zsembery Leventével, valamint az OTP Csoporthoz tartozó PortfoLion vezetőjével, Oszkó Péterrel is. A kockázati tőke nem minden cégnek jelent megoldást, de az EU által támogatott Jeremie-program felpezsdítette a hazai startup-világot. Az interjúkból kiderül, hogy érdemes merésznek lenni és hogy mire kell figyelnie azoknak a cégeknek, akik szakmai vagy pénzügyi befektetőktől számítanak forrásra. |
Ugyan mindkettő tőkebefektetés, de jelentős a különbség a stratégiai és a kockázati befektetés között. Míg a kockázati tőkebefektetések esetén az innovatív ötlet, dinamikus növekedés és a gyors megtérülés alapvető elvárás, addig a stratégiai befektetésnél mások az elsődleges szempontok. Utóbbi számára a megtérülési idő másodlagos, és sokkal fontosabb az adott vállalkozás tevékenysége, a lefedett piac mérete vagy éppen a szolid, de stabil technológia. A stratégiai befektető nem egyszerűen bevásárol a profit reményében, hanem a megtérülést a stratégiai együttműködéstől, a tevékenységek összehangolásától, szinergiáktól várja. Új piacot, új üzletágat, új technológiát hozhat egy ilyen házasság, amivel mindkét fél előnyökhöz jut.
Az innovatív vállalkozások minden típusú befektető számára érdekesek, de míg a kockázati tőkebefektetők kizárólag a kiemelkedő növekedési potenciállal rendelkező, 3-5 éven belül megtérülő cégeket keresik, addig a szakmai befektetők a tradicionális iparágak felé is nyitottak. Így lehet esélye például egy mezőgazdaság, élelmiszeripar, vagy építőipar területén működő vállalkozásnak is.
Lépjük át a határt – megéri
Sokan csak a határon belül elérhető lehetőségekben gondolkoznak, pedig a hosszú távú befektetések terén érdemes országhatáron túlra is tekintenünk, különösen, ha stratégiai partnert keresünk. Hiszen Magyarországon nem gyakori a tőkebefektetés ezen formája, és a 10 milliós hazai piac kicsi is ahhoz, hogy több sikeres stratégiai együttműködés létrejöhessen egyszerre. Külföldön ellenben több pozitív példát is láthatunk a területen, sőt, a kelet-európai piac még mindig célpont lehet a befektetők számára.
„A határokon átívelő stratégiai befektetések óriási lehetőségeket rejtenek magukban. Ha például egy vállalkozás külpiacra lép, stratégiai befektetővel gyakran nagyobb sikereket érhet el, mintha egymaga építene ki mindent egy ismeretlen országban, idegen piaci környezetben. Ráadásul a piacszerzési folyamat, így pedig a megtérülési idő ebben az esetben gyorsabb is lehet” – mondta Andreas Reinthaler, az M27 Csoport partnere.
A Privátbankár.hu sorozatot indított, melyben azokat a fiatal vállalkozókat, most indult/induló cégeket mutatja be, akik a nehéz gazdasági körülmények ellenére tudnak sikereket felmutatni. Ez az a réteg, aki rendelkezik azokkal a képességekkel – és lassan tapasztalattal is –, melyek egy sikeres vállalkozás menedzseléséhez szükséges a XXI. század Európájában. Mi számukra a siker, hogyan jutottak oda, ahova és milyen motivációk mozgatják őket? Ezekre a kérdésekre keressük velük a választ. Itt olvashatja sorozatunk első részét. >>> |
Egymásra utalva
A külföldről érkező stratégiai befektető megnyerése ugyanakkor nem egyszerű, a szakértelem mellett a nemzetközi gazdasági környezet alapos ismerete is szükséges. „A külpiacokon tapasztalatlan magyar cégek sokszor nem tudják, hogyan kell üzletelniük nemzetközi környezetben, milyen elvárásoknak kell megfelelniük, ezért gyakran egyszerűen elkerülhető hibákon csúszik el a pozitív befektetési döntés” – tette hozzá Andreas Reinthaler, az M27 Csoport partnere.
A tőkebefektetés tehát kihívás és lehetőség is egyben. „A közös teherviselés minden vállalkozásnál fontos tényező, és egy kockázati befektető nagy terhet tud levenni a tulajdonos válláról, például azzal, hogy segít egy új piacra való betörésben, a beszerzés optimalizálásában vagy éppen a hatékony pénzügyi folyamatok kialakításában” – véli Tahy Balázs, a Riverside globális magántőke társaság befektetési igazgatója.