1p
Egy Izland-féle összeomlás sem elképzelhetetlen Nagy-Britanniában. Az országot 35 év után minősítette le a Moody's, a döntés előhozza az eddig elrejtett feszültségeket: az egyik legjobban eladósodott európai állam eddig olcsón megúszta volna a válságot? Hol van már a magabiztos David Cameron?

Nagy-Britannia 35 év után kiesett az elitből, a Moody's múlt hét pénteken megfosztotta a szigetországot a tripla A-s, kiváló adósbesorolástól. Ezt eddig leginkább az angol font árfolyama szenvedte meg, mely 16 hónapja nem volt ilyen gyenge az euróval szemben. Elemzők szerint a Standard & Poor's és a Fitch Ratings is hasonló lépést tehet az elkövetkező hetekben, ami már nem csak a fontra lehet hatással, hanem az adósságfinanszírozást is megdrágíthatja. Devizapiaci kereskedők arra várnak, hogy a Bank of England (BoE) beavatkozzon és újra beindítsa a bankóprést.

Forrás: Privátbankár Dealbook



Paritáshoz közel kerülhet a font és az euró

David Bloom, a HSBC devizapiaci részlegének vezetője szerint a leminősítés utáni fontgyengülés hátterében strukturális problémák vannak, amikre a Moody's riportja is rámutatott. Bloom szerint a piac azon véleményét tükrözi a font árfolyamváltozása, hogy a brit kiigazítócsomag mérete eltúlzott, ugyanakkor az is bizonytalanságot szül a befektetők körében, hogy a növekedés beindítás érdekében a beharangozott intézkedéseket a kormány felpuhíthatja. Az elmúlt három hónapban a font 8,5%-ot vesztett értékéből a közös európai devizával szemben, jelenleg 0,87-0,88 körül ingadozik a szigetországi deviza jegyzése, a HSBC szerint a devizapár közel kerülhet a paritáshoz, 0,91-es szintig gyengülhet tovább a font árfolyama az euróval szemben.

Ez már nem menedék

Jim Leaviss, az M&G Investments egyik vezetője szerint a font már nem számít menedéknek a befektetők szemében, ezt a szerepét elvesztette. Az euró malmára hajtja a vizet a sterlinggel szemben, hogy az EKB piacok által támogatott lépései (a Draghi által képviselt, "beavatkozunk, amikor szükséges" politika és az eszközvásárlás) úgy tűnik, stabilizálják az eurózónát, Leaviss szerint így azok a pénzek, melyek eddig a brit piacra ömlöttek, most már az eurózóna bankjaiban landolnak.

Lavinát indíthat el a leminősítés?



Eddig csak elfedték a problémát

Az eurózóna csituló problémái egyre inkább Nagy-Britanniára irányítják a figyelmet, miközben az EU egyik legeladósodottabb országáról beszélünk, a brit 10 éves kötvényhozamok árazása erről egyáltalán nem árulkodik: jelenleg 2,11% a hozam, ez nagyon alacsony, bár év eleje óta 30 bázispontot emelkedett. Csakhogy ez a szint mesterségesen ilyen alacsony, ugyanis Nagy-Britannia nem eurózónatag, így nagyobb a monetáris politika játéktere, a BoE pedig rendületlenül vásárolja a kötvényeket, hogy azok hozamát alacsonyan tartsa.
A hozamszint úgy mozgott 2 százalék körül az elmúlt időszakban, hogy az infláció tavaly ilyenkor 3,6% volt, idén ez 2,7%-ra csökkent (a briteknél is az áfaemelés nyomta meg az inflációt), de nyugodtan mondhatjuk, hogy a BoE eddig az adósság elinflálására (is) játszott. Abból pedig van bőven, amit eddig olcsón tudott finanszírozni London - de lehet, hogy ennek most a leminősítések véget vetnek.

Ez drága mulatság lesz

A leminősítés a kötvényhozamokban nem volt érezhető, valószínűleg azért nem, mert a brit jegybank bármikor hajlandó beindítani a bankóprést, hogy az így keletkezett forrásból aztán felvásárolja saját kötvényeit a másodlagos piacon - magyarázza Stephen Major, a HSBC egy másik elemzője. A befektetési bank amúgy megfontolandónak tartja, hogy vételre ajánlja a brit kötvényeket, ha a brit  kockázati prémium emelkedne, így valós piaci kereslet is lehet a brit adósság iránt. Simon Hayes, a Barclays londoni elemzője sem zárja ki, hogy a leminősítés a továbbiakban negatív hatással lesz a hozamszintek alakulására.

Izland vagy Görögország?

Leaviss szerint, ha a másik két hitelminősítő is kivágja Nagy-Britanniát az elitből, ami nagyon is valószínű az elemző szerint, akkor az már biztosan érződni fog a hozamok emelkedésében, hiszen a kötvénytulajdonosok a megnövekedett kockázatok miatt valószínűleg megszabadulnak majd a papírjaiktól. Vagyis a BoE ügyeskedése ellenére is nőhetnek majd a hozamok, ami megdrágítja majd az amúgy is nyakig eladósodott szigetország adósságának finanszírozását.

Mindenesetre most a devizapiaci mozgások mutathatnak rá, hogy az Egyesült Királyság helyzete valójában milyen aggasztó is. Önmagában a font gyengülése még akár gyógyírt is jelenthetne a brit gazdaságnak, de a font erőteljes és gyors leértékelődése hatalmas további problémákat generálna. Hiába a tetemes adósság, Görögország példájától London még nagyon messze van. Nagy-Britanniában a jelen helyzetben valószínűbb egy olyan forgatókönyv a helyzet eszkalálódása esetén, mint ami Izlandon történt. Toby Nangle, a Threadneedle vezető elemzője szerint a legrosszabb forgatókönyv esetén a font leértékelődése egybe esne a pénzügyi rendszer összeomlásával, a piaci bizalom pedig teljesen megrendülne a szigetország irányába. Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta, ettől egyelőre messze vagyunk.

Nyakig adósságban

A bizalmat a fent vázolt tényezők mellett tovább gyengítheti, hogy a brit államadósság gyors növekedésbe kapcsolt az elmúlt években, és nem is tudják majd ripsz-ropsz megállítani ezt az emelkedést: míg 2009-ben a GDP csupán 43%-a volt az állam adóssága, addig mára ez elérte a 70%-ot, valószínűleg a következő években 90% fölé emelkedhet a mutató, mire sikerül "visszafordítani". Ha azonban az állam adósságához hozzáadjuk a lakosság és az üzleti szektor adósságát, akkor a teher már bőven a GDP 200%-a felett van, ezzel Nagy-Britannia az EU egyik legjobban eladósodott országa.

A takarékossági csomag viszont a gazdasági növekedésre is rányomja a bélyegét, miközben az adósság tavaly ilyenkor átlépte az abszolút rekordnak számító 1000 milliárd fontot, a gazdaság teljesítménye év végén nagyot esett: tulajdonképpen csak a londoni olimpia negyedévében volt plusz tartományban, valószínűleg újra recesszióba süllyed az ország.

Hol van már David Cameron magabiztossága?

Ha a vészforgatókönyvek, a súlyos gazdasági és politikai következmények, nem is igazolódnak be 100 százalékosan, az biztos, hogy a szigetországnak újra kell pozicionálnia magát Európával szemben is - lehet, hogy megéri majd, kicsit halogatni a népszavazást az EU-ból való kilépésről (amit eddig a britek 50%-a támogatott).

Hol van már 2011. december 9.? Az EU-csúcs, amikor az eurót használó országok vezetői hajnalig üléseztek, míg David Cameron mélyen aludt szállodai szobájában. A brit miniszterelnök akkor kollégáival ellentétben kisimult arccal állt reggel a sajtó képviselői elé és kitörő lelkesedéssel beszélt arról, mennyire örül neki, hogy nem eurónak hívják a szigetországban a fizetőeszközt. Ma meg már az a kérdés, mikor gyengül be annyira a szebb napokat is megélt font sterling, hogy paritásba kerüljön az eddig lenézett közös európai valutával... Úgy tűnik egy korszak véget ért: mesterséges eszközökkel nem lehet elfedni a strukturális problémákat.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23810 23800 24740 -5,14% 0 0 19 023 586 690 HUF 2025-04-03 17:13:09
MOL 3006 2984 3066 -1,83% 0 0 3 265 797 314 HUF 2025-04-03 17:11:56
MTELEKOM 1540 1476 1564 -2,04% 0 0 4 238 265 562 HUF 2025-04-03 17:09:24
RICHTER 10420 10220 10470 +0,10% 0 0 1 964 912 880 HUF 2025-04-03 17:11:47
OPUS 545 537 550 -0,91% 0 0 145 541 239 HUF 2025-04-03 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Meg se kottyant a vámháború a magyar államkötvényeknek 
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:51
Elvitték a papírokat. 
Állampapír / Kötvény Az egész évre tervezett bruttó kibocsátás 38 százaléka három hónap alatt teljesült
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 20:09
Az ÁKK kismértékben átalakította a 2025-re tervezett kibocsátás szerkezetét, a korábbinál nagyobb összegre számít az intézményi piacról, kevesebbre a lakosságtól.
Állampapír / Kötvény Fontos, az állampapírokat érintő döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 15:28
Az állampapírok vásárlását ösztönöznék vele.
Állampapír / Kötvény Szinte szerelmesek a magyarok a lakossági állampapírba
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 08:50
Pedig nagyot esett a hozam.
Állampapír / Kötvény Mi ez a sok új állampapír hétszázalékos hozammal?
Eidenpenz József | 2025. március 25. 05:49
Ritkán látott jelenség figyelhető meg most, az intézményi befektetőknek kibocsátott állampapírok hozama a szabadpiacon meghaladja egyes lakossági kötvényekét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy rohanni kell ezeket megvenni, mert a magasabb hozamhoz magasabb kockázat is tartozik. Lehet, hogy mindig azt érdemes venni, aminek a feltételeit az állam épp rontani fogja?
Állampapír / Kötvény Valakik megint milliárdokat adtak az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 13:23
Hozamemelkedés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Nem akármilyen hét kezdődik: hatalmas pénz mozdulhat meg a lakossági megtakarításoknál
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 08:49
540 milliárd forintos összegű kamatfizetés és lejáró állampapírok mellé még bő 300 milliárd forint értékű állampapír-visszaváltás is jöhet egyetlen hét alatt.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes megtartani az állampapírokat?
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 17:02
A két számjegyű infláció ugyan egyre mérséklődött, amely miatt a pénzromlást lekövető állampapírok kamata is nagyot esett, a most a világban és nálunk meglévő nagyfokú bizonytalanság miatt továbbra is jó választásnak tűnik – vélte lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Állampapír / Kötvény Verheti a falba a fejét, aki kiszállt az állampapírból?
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 08:01
Az újra 5 százalék fölé emelkedett infláció miatt mégis érdemes lehet megtartani a pénzromlásnál mindig magasabb kamatot fizető Prémium Magyar Állampapírt. 
Állampapír / Kötvény Nagy változás történt az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2025. március 8. 09:42
Befektetési alapokban már majdnem ugyanannyi pénzt tartanak a kisbefektetők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG