Az első negyedéves statisztika szerint gyakorlatilag stagnált a Franklin Templeton magyar állampapírkitettsége, azonban a portfólión belül voltak érdekes átrendezések - írja a Napi Gazdaság. A Franklin Templeton amerikai és luxemburgi alapjai március végén összesen 12,6 milliárd dollárnyi magyar állampapírt kezeltek, ami 1,32 százalékka, 163,2 millió dollárral volt magasabb a három hónappal korábbi összegnél.
A teljes portfólión belül a forintkötvények állománya 8,2 százalékkal, 6,8 milliárd dollárra emelkedett, a diszkontkincstárjegyek összege 77,2 százalékkal zuhant, míg a devizakötvények állománya 0,3 százalékkal nőtt. A fentiekből az látszik, hogy hiába volt február elején egy komoly forintkötvény-lejárata a Franklin Templetonnak, mégis ebben a szegmensben növelte leginkább állományát. Ennek oka pedig a gyenge forint lehetett, az alapkezelő portfóliómenedzserei vélhetően úgy ítélték meg, hogy a jelenlegi árfolyamon érdemes a forintos kötvényeket venni, hiszen akkor a magyar deviza esetleges későbbi erősödésével árfolyamnyereséget is bezsebelhetnek.Ennek alapján a Franklin Templeton vélhetően nem számít a március végi 223,38-nál sokkal gyengébb dollárárfolyamra. Azt nem tudni, hogy a negyedéven belül hogyan oszlott meg a Templeton vásárlása, azonban ha a forint erősödésére számítanak, akkor könnyen lehet, hogy a mélypont körül növelték forintkötvény-kitettségüket, azóta pedig már majdnem négy százalékkal erősödött a magyar deviza. Vagyis eddig bejöhetett az erősödésre játszó stratégia.
A Templeton stratégiája azért is kedvező lehet Magyarország számára, mert egy esetleges forintgyengülési hullám esetén érdekeltségei miatt vélhetően a magyar devizát védő piaci szereplők között lenne az amerikai alapkezelő is - véli a Napi Gazdaság cikke. A cég amerikai bejegyzésű alapjaiban a kezelt vagyon 6,8 százalékkal, 6,1 milliárd dollárra hízott, ezen belül a forintkötvények állománya 11,5 százalékkal emelkedett, a diszkontkincstárjegyek összege viszont harmadára esett. Az amerikai alapok kicsivel több mint hárommilliárd dollárnyi magyar devizakötvényt kezelnek, ez közel öt százalékkal magasabb a 2013 végén tapasztaltnál. Érdekesség viszont, hogy a március 25-én kibocsátott dollárkötvényekből elenyésző mértékben vásárolt az amerikai alapkezelő, mindössze 93,7 millió dollárnyi található az alapok portfóliójában a tízéves papírokból, az ötévesekből pedig egyáltalán nincs. Mindez arra utalhat, hogy a 4 százalékos ötéves és az 5,375 százalékos tízéves hozam már nem igazán vonzó a Templeton számára a korábbi, hat százalék körüli hozamok után.