Quaestor-károsultak demonstrációja Debrecenben. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Az Index értesülése szerint a Beva igazgatóságának négy tagja szavazott igennel, ketten nem támogatták a tervezetet, egy tag pedig tartózkodott a szavazáson.
Idézet a Beva közleményéből |
Miről vitatkoztak?
A most rendezett elvi vita lényege: fennáll-e és ha igen milyen mértékben kártalanítási felelőssége az alapnak a Quaestor valódi és fiktív kötvényeseivel szemben.
Ahogy azt korábbi összeállításunkban írtuk: az egyik álláspont szerint azt kell alapvetésnek tekinteni, hogy a vállalati kötvényekre nem terjed ki sem a Beva, sem az Országos Betétbiztosítási Alap védelme. Aki fiktív kötvényt kapott, az is (Beva-védelem alá nem tartozó) vállalati kötvényt akart venni, így nem jár a kártalanítás.
Nem ez az álláspont nyert azonban a hírek szerint, hanem az, amit a jegybank jogászai raktak össze: az ügyfelek a Quaestor brókercégéhez befizetett pénzükért valójában nem kaptak semmit (a fiktív kötvény ugyanis nem létezik), a pénz nincs meg, eltűnt, és ha nem tud elszámolni vele a brókercég, akkor fizetnie kell a Bevának.
Mit szólnak ehhez a tisztességes cégek? Irány a bíróság?
"Amit végül ki kell fizetni, annak 40 százalékát sajnos az OTP-nek kell állnia" - mondta korábban Csányi Sándor, utalva arra, hogy a Beva legnagyobb befizetője az ő bankja - az alap a piaci szereplők befizetéseiből tartja fenn magát. Úgy vélekedett: mindenképpen indokolatlan, hogy a szektor több szereplője fizesse meg a hiányt, mert a befektetési szolgáltatók tevékenysége központilag szabályozott és ellenőrzött, "fizetjük a felügyeleti díjat, a biztosítási díjat a Befektető-védelmi Alapnak", de semmilyen módon nem tudják befolyásolni a többi befektetési szolgáltató működését.
Morálisan nehezen fogadható el, hogy a szektor tisztességes szereplőire akarják ráterhelni néhány csaló visszaélését - fogalmazott egy interjúban Szécsényi Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. vezérigazgatója.
Szakértők szerint van esélye, hogy a bíróságon folytatódik az ügy. Hétfőn mindenesetre okosabbak lehetünk: miután Orbán Viktor ma reggel jelezte, hogy csak akkor lehet ráterhelni a pénzügyi rendszer szabályosan működő tagjaira a terheket, ha ők is beleegyeznek, az NGM közölte, egyztetést kezdtek a Bankszövetséggel, amelynek hétfőn (tehát már a Beva döntésének ismeretében) lesz a következő fordulója.