Hat "tripla A"-s országot, köztük az EU két legnagyobb gazdaságát és további 11 eurózóna-tagot vett negatív kihatású megfigyelés alá a Standard & Poor's. Ezek után a német Handelsblatt számba vette, mely országok számítanak még a legbiztonságosabbaknak, legalábbis ami – az utóbbi időben számos kritikával illetett, de mégis eléggé komolyan vett – hitelminősítők véleményét illeti.
Mindjárt a saját háza táján söprögetve a lap megemlíti, hogy Németország eddig a példakép, a mérce volt Európában, általában más országok kockázatát, más állampapírok hozamát is a németekéhez mérték. Most azonban az S&P negatív kilátásokkal látta el, ami előrevetíti a leminősítést is. Elsősorban azért, mert attól félnek, Németország a többi eurozóna-tagország kisegítésébe belerokkanhat.
London |
A korábban legjobb adósok közé sorolt USA befektetőit az S&P már a nyáron azzal sokkolta, hogy adósságait AAA-ról AA fokozatra rontotta le. Kanada sokban függ ugyan az USA-tól, lefokozása még sincs napirenden. Jelentős nyersanyagkészletei bizonyos fokú stabilitást és védelmet nyújtanak neki, ami csak komoly kereslet-visszaesés esetén kerülne veszélybe.
Nagy-Britannia értékelését már 2009 májusában negatív kilátásokkal egészítették ki, bár azóta is megmaradt a legjobb besorolás. A szigetország ugyanakkor azóta nem sok előrehaladást tett, gazdasági növekedése például stabilan alacsony, az ez évi előrejelzést is nemrég szállította le a kormány 2,1-ről 1,7 százalékra.
Svájc nyugodtan trónol az alpesi csúcsokon, fizetőképességét senki sem vonja kétségbe, államkötvényei a német „bundoknál” is kedveltebbek. (A közelmúltban még negatív hozammal is forogtak.) Ausztria viszont a kelet- és dél-európai érdekeltségeinek, főleg bankjainak válsága miatt (lásd magyar végtörlesztés) negatív figyelőlistára került, a költségvetési hiánya a GDP 73 százalékára emelkedett, és már korántsem számít olyan jó adósnak, mint korábban.
Franciaországot is negatív kilátásokkal szemléli az S&P, korábbi információk szerint nagy valószínűséggel elsősorban bankjainak a problémás európai államok kötvényeiből felhalmozott komoly készletei miatt. November elején egyszer már állítólag tévedésből leminősítették az országot egy számítógépes hiba miatt, ezután Nicolas Sarkozy elnök megígérte, hogy minden áron megvédik az ország jó hírét. Hollandiát sem kerülte el teljesen a válság, bár még eléggé jól finanszírozni tudja magát, legutóbb 2,19 százalékos éves hozammal adott el kötvényeket. Az S&P azonban mégis figyelőlistára vette.
Svédország AAA-s minősítését úgy látszik, semmi sem veszélyezteti, az ország gazdasági növekedése magasabb, mint a krízis előtt volt. Sokat profitált abból, hogy erős az exportja, devizája le tudott értékelődni a válság idején, ezt sok euróövezeti tagország irigyelheti tőle. Szomszédja, Norvégia pedig nagy kőolaj- és földgázkészletei miatt a bolygó leggazdagabb országai közé tartozik. Egy esetleges jövőbeli válság elkerülése végett ennek ellenére hatalmas gazdaságélénkítő programot indított, de még így is komoly költségvetési többlete van, elsőrangú osztályzatát senki sem kérdőjelezi meg.
Finnország szívesen keménykedik az EU déli országaival szemben és követeli tőlük a takarékosságot. Viszont komoly recesszión esett át nemrég maga is, és most szintén a külön figyelendők közé került. Dánia ismét jegeli euróövezet-belépési terveit, miután 2009-ben nem teljesítette a Maastrichti kritériumokat. Ugyanakkor költségvetési hiánya nem túl magas, inkább attól féltik a hitelminősítők, hogy a lakosság elöregedésével a szociális kiadások túl magasak lesznek. Besorolása még sincs veszélyben.
Vaduz |
A Luxemburgi Hercegség pénzügyi központként nem véletlenül az eurozóna és eurozóna-megmentés élharcosa. Bár neki magának nincsenek problémái adósságai finanszírozásával, besorolása AAA, mégis a negatív kilátású országok közé került. A másik, kisebb pénzügyi központ, Liechtenstein bonitását sem látszik veszélyeztetni semmi, annak ellenére sem, hogy bankári körökben adóbotrányai, adóparadicsomi viszonyai miatt nem mindig szalonképes.
Ausztrália egyik problémája az év eleji áradások okozta károk, melyek gazdasági hatását fel sem sikerült mérni teljesen. Az ország másik gondja a magas alapkamat és az emiatt is erős dollárja. Első osztályú minősítését ezek ellenére sem vonják kétségbe. Új-Zélandot pedig, amely korábban költségvetési téren mintagyerek volt, szintén ebben az évben erős földrengés sújtotta, és ennek nyomán elszálltak az állami kiadások. Ezért az S&P leminősítette AA-ra, a a Moody’s viszont még megtartotta az élcsapatban.
Hong Kong |
Szingapúr az egyik ázsiai ország, amely AAA osztályzattal rendelkezik, magas gazdasági növekedéssel és fiskális stabilitással tűnik ki a többi közül. Jó infrastruktúra, képzett munkaerő, központi fekvés stb., senkinek egy rossz szava sincs rá, a minősítők közül legalábbis. Hongkong, a másik kiváló ázsiai adós és pénzügyi központ hasonlóan a stabilitás mintaképének számít.
A lap említi még a Man-Szigetet, amely a brit korona tulajdona, de inkább kétes hírű pénzügyi központként és adóoázisként ismert. Az S&P egyoldalú gazdasága és sérülékenysége miatt AA-ra vette vissza a minősítését, a Moody’s viszont megtartotta az AAA-t.