Az eddig bankszámlákon, esetleg készpénzben, devizában heverő megtakarítások egy komoly része átáramlott állampapírba – főleg “szuperkötvénybe, MÁP Pluszba – az utóbbi mintegy kilenc hónapban. De a lakossági állampapírok állomány-bővülése lassulni látszik, a február 21-én végződött héten minden eddiginél kevesebbet jegyeztek le belőlük. (Frissítés: A február 28-ai héten tovább csökkent a jegyzés, 48,7 milliárdról 41,5 milliárdra.) Elfogynak a tartalékok? - merült fel a kérdés a Trend FM Rádió Eidenpenz Józseffel, a Privátbankár.hu és az MFor.hu főmunkatársával készített beszélgetésében.
Pont akkor tették közzé a januári, kiugróan magas inflációs adatot és a forint is új mélypontra süllyedt. Ez biztosan elvette a leendő vásárlók egy részének kedvét. Az azonban nem valószínű, hogy az állam politikát változtatna. Jelenleg főleg a magyar lakosság megtakarításaiból igyekeznek a költségvetési hiányt finanszírozni. Így ha a “szuperkötvények” lejárnak majd, vagy sokan a visszaváltásuk mellett döntenek, az állam szinte biztosan valami hasonlóan jó ajánlattal kell kirukkoljon.
A koronavírus-félelmek egyik áldozata a részvénypiac mellett az árupiac. A legtöbb, a gazdasági növekedés által erősen befolyásolt termék, mint a kőolaj, földgáz, ipari fémek árfolyama esett. Az olaj körülbelül azon a szinten van, mint tíz éve, csakhogy volt mintegy húsz százalék infláció is azóta a dollárban.
Az olajcégeket eközben az ág is húzza, sokan őket teszik felelőssé a széndioxid-kibocsátásért és más környezeti károkért. A szektor a részvénypiac páriája, míg szinte minden más ágazat részvénypiaca emelkedett, itt 20-60 százalékkal is estek a részvények. A nemesfémek sorsa is kalandos volt a napokban, az arany és az ezüst pénteken váratlan zuhanást mutatott be, pedig válságálló menedékeszközöknek számítanak.
Hallgassa meg a teljes beszélgetést itt: