Ha erős marad a forint, jóval az előző évi szint alá csökkenhet a GDP-arányos államadósság – nyilatkozta a Világgazdaságnak Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese.
Az egyetlen nyitott kérdés a forint árfolyama, nem mindegy ugyanis, mekkora nem realizált árfolyamveszteség éri ezen a téren a magyar államot. Idén júliusban és novemberben összesen 3 milliárd eurónyi devizalejáratunk van, ez már önmagában is 3 százalékponttal csökkenti a rátát. A rövid forint-állampapírok értékesítését visszafogták. Emiatt a félév végéhez képest legalább 500 milliárd forinttal csökkenhet a diszkontkincstárjegy-állomány - mondta a szakember.
A tavaly év végi árfolyammal számolunk, akkor az idén 41-ről 35 százalékosra csökkenhet a devizaadósság aránya a teljes államadósságon belül, a külföldiek állampapír-állománya pedig 53 százalékra csökkenhet a tavalyi 61-ről.
A kifejezetten a lakosságnak szánt állampapírok állományáról Borbély László András elmondta: észlelték, hogy a befektetők köre elmozdult az intézmények felé, ezért júliusban változtattak a forgalmazás feltételein, a közhasznú szervezetek viszont augusztusban is vásároltak ezekből a kötvényekből. Ennek köszönhető, hogy a kifejezetten lakossági állampapírok állománya nőtt, miközben a háztartások kezében lévő állomány az elmúlt két hónapban csökkent.
Új típusú lakossági állampapír bevezetésére nem készülnek, de megvizsgálják a kamatszinteket a lakossági rövid állampapírhozamoknál, hogy valóban olyan alacsonyak-e már, hogy nem éri meg elmozdítani a pénzt a bankbetétekből - mondta a Világgazdaságnak Borbély László András.