A részvényekbe, kötvényekbe és ingatlanokba fektető nyugdíjalap (SPU) rekordszintű, 738 milliárd korona (84,15 milliárd dollár, 1 norvég korona = 33,09 forint) nyereséget termelt a március végével záródott három hónapban.
A nyugdíjalap vagyona május 3-án, 9260 milliárd norvég korona (1056 milliárd dollár) volt. A legnagyobb megtérülési ráta a technológiai ágazat befektetési után volt, 17,6 százalékos.
A negyedévben az átlagos megtérülési ráta a részvényeknél 12,2 százalék, a kötvények esetében 2,9 százalék, az ingatlanoknál pedig 1,7 százalék. Március végén az alap vagyonán belül a részvények aránya 69,2 százalék, a kötvényeké 28 százalék, az ingatlanoké pedig 2,8 százalék volt.
A norvég nyugdíjalapnak a világ csaknem 9 ezer cégében vannak befektetései. Arányait tekintve a legnagyobb befektetése a Microsoft, az Apple és az Alphabet, a Google anyacége.
Kikerülnek a magyar papírok
Ahogy arról korábban is írtunk, a terv szerint érintett tíz ország, amelynek állami és vállalati kötvényeit eladja a norvég állami nyugdíjalap: Chile (362 millió dollár), Csehország (50 millió dollár), Magyarország (63 millió dollár), Izrael (117 millió dollár), Malajzia (1,9 milliárd dollár), Mexikó (5,7 milliárd dollár), Lengyelország (1,05 milliárd dollár), Oroszország (1,2 milliárd dollár), Dél-Korea (6,3 milliárd dollár), Thaiföld (241 millió dollár). A nyugdíjalap kötvénybefektetéseinek élén egyébként az amerikai, a német és a japán állampapírok állnak.
Norvégiában 1990-ben hozták létre az állami nyugdíjalapot, amelybe az északi-tengeri olaj- és gázkitermelésből származó bevételeket helyezik el, majd ezeket a pénzeket a világ különböző részein fektetik be részvényekbe, kötvényekbe és ingatlanokba. |