Bár a jegybankelnök és a nemzetgazdasági miniszter is beszélt a napokban arról, hogy itt lenne az ideje egy felminősítésnek, a Fitch szerdán megerősítette a hosszú távú magyar államadósság besorolását - egyelőre egyik hitelminősítőnél sem sikerült visszakerülni a bóvliból a befektetésre ajánlott kategóriába.
Ez nem is egyszerű feladat; a spekulatív kategóriába történő leminősítés hátterében általában komolyabb strukturális problémák állnak, amelyeket értelemszerűen nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni. A Fitch most azt írta: a közadósság-ráta jelentős csökkenését eredményező sikeres költségvetési konszolidáció, valamint a külső eladósodottság tartós csökkentése és az üzleti és a beruházási környezetet javító intézkedések kellenének ahhoz, hogy sor kerülhessen a felminősítésre.
Ez legutóbb sem ment egyszerűen: Magyarország a Moody's-nál 1990 és 1996 között, az S&P-nél egészen 1998-ig volt a spekulatív sávban. 1996 és 2011 között végig volt legalább egy olyan hitelminősítő, aki befektetésre ajánlotta a magyar papírokat. 2002 és 2006 között a Moody's A1-es minősítéssel tartotta nyilván a magyar devizaadósságot, ekkor volt a legmagasabb fokozatú az érték.
Magyarország hosszú lejáratú devizaadósságának hitelminősítése; a fokozatok az értéktengelyen lefelé haladva javulnak. Zölddel jelöltük a befektetésre ajánlott és a bóvli kategória határát. Forrás: ÁKK / Privátbankár.hu |
Magyarország hosszú lejáratú adósságának minősítése 2013. december 12-én
|