A forint mélyrepülése folytatódni fog mindaddig, amíg a magyar kormány nem biztosítja, illetve bizonyítja egyértelműen, hogy tiszteletben tartja a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét, és amíg nem vonja vissza az új alaptörvény nyugati típusú demokráciát csorbító passzusait – mondta az amerikai székhelyű Morgan Stanley, a világ egyik vezető befektetési bankja fő devizapiaci stratégája, Hans Redeker az Alapblognak adott exkluzív interjújában.
Szerinte totálisan félreértik a helyzetet azok, akik Magyarország elleni nemzetközi spekulációt sejtenek a háttérben, és ugyancsak – ahogy fogalmaz - „szédületes butaságot” beszélnek azok, akik feltételezik, hogy a gazdaságilag és politikailag erős országok vagy komoly befektetői csoportok bármelyike érdekelt lehet az euróövezet széthullásában.
A német szakember eleve valószínűtlennek tartja az euró összeomlását, még akkor is, ha a Morgan Stanley hivatalos előrejelzése az, hogy az euró még jócskán teret veszít az idei évben az amerikai dollárral szemben. Ettől függetlenül, véleménye szerint az euróövezet megmarad és egyetlen ország kilépését sem tartja reális forgatókönyvbe illőnek.
Az Egyesült Államok szerinte bizonyíthatóan kezd kilábalni a válságból. A washingtoni pénzügyi és politikai döntéshozókat a szakember igencsak méltatja, mert bebizonyosodni látszik, hogy az amerikai jegybank és a kormány igyekszik cselekedeteivel nemcsak Amerika, hanem Európa, egyúttal az egész világgazdaság érdekeit is szolgálni.
Magyarország helyzete mindenképpen érdekes a nemzetközi befektetők számára, mert az ottani helyzet alakulása jelentősen hat a közép-európai régióra, amely egészében véve nagyon is fontos globális befektetői szemszögből- mondta. A magyar forint gyengülése szerinte több tényezőre vezethető vissza, az egyik az úgynevezett „carry-trade”, amelynek során olcsó forrásokat fektettek olyan országok, mint Magyarország devizáiba, amelyek a legmagasabb kamatokat kínálták. Ez a buborék addig fújódott, amíg kipukkadt.
A másik húsbavágó mögöttes faktor a politikai bizonytalanság. Nincs olyan külföldi befektető, akinek ne lenne kötelessége most óvakodnia a magyar fejleményektől. Két évtizeden át Magyarországot olyan országként kezelték, amely egyre szorosabban kötődik a nyugati világhoz, uniós taggá válása óta pedig annak részeként tekintettek rá. Ennek alapján nem volt ok nagy aggodalomra a befektetett pénzek sorsát illetően. De most már van, hiszen kockára tették a jegybank függetlenségét, holott Nyugaton ez az intézmény egyfajta megbízható őrszerepet játszik a külföldi tőke számára.
A harmadik tényező, amely gyengíti a forintot és a cseh koronát, a zlotyt, a lejt, az európai bankszektor gyengesége és ezzel párhuzamosan a nagy befektetők, államkötvény-vásárlók kockázatvállalási kedvének csökkenése. (A teljes interjú itt olvasható.)