A 20 milliárd forint értékben piacra vitt 3 éves kötvényre 46,690 milliárd forint jegyzési ajánlatot tettek az elsődleges forgalmazók. Az ÁKK a meghirdetettnél 7 milliárd forinttal magasabb összegre fogadott el ajánlatot az előző aukciónál lényegesen, 61 bázisponttal magasabb átlaghozamon.
Az aukción 3,62 százalékos átlaghozam alakult ki, 18 bázisponttal alacsonyabb a 3 éves lejárat szerdai 3,80 százalékos másodpiaci referencia hozamánál.
Az öt éves lejáratú kötvényből 20 milliárd forintot vitt piacra az ÁKK, majd az elsődleges forgalmazók 95,100 milliárd forint ajánlatából a meghirdetett összeg másfélszeresét fogadta el 66 bázisponttal magasabb átlaghozamon az előző aukciónál.
A 3,97 százalékos aukció hozam 20 bázisponttal marad el az öt éves lejáratra a másodpiacon szerdán kialakult referenciahozamtól.
A 12 milliárd forintért meghirdetett 10 éves kötvényből 18 milliárd forintot értékesített az ÁKK a magas, 51,820 milliárd forint jegyzési érdeklődésnek köszönhetően, de az előző aukciónál 81 bázisponttal magasabb átlaghozamon.
Az 5,01 százalékos aukciós hozam 17 bázisponttal marad el a 10 éves lejárat 5,18 százalékos szerdai másodpiaci referenciahozamától.
Nem mindennap látni ilyet, de nincs pánik
Az aukciós hozamok ilyen mértékű emelkedése nem mindennapi, ám jelenleg semmiképp sem tekinthető pánik-előjelnek: a kereslet most is igen magas volt; a rövid futamidejű állampapírok hozama pedig történelmi mélységben van (a keddi aukción 1,61 százalékon ment el a 3 hónapos dkj). A forint gyengülésében is van szerepe a befektetők portfólió-átrendezésének, és az is tény, hogy a forintkamat olvadásával jóval kevésbé vonzóak a magyar pénzben denominált befektetési eszközök, ám a külföldiek állampapír-állományának szintje nem csökken, így sokkal inkább a rövid futamidő felé történő elmozdulásnak lehetünk szemtanúi, még ha minden bizonnyal akadnak is olyan befektetők, akik szabadulnak magyar kötvénycsomagjuktól a napokban.