Miután a Fővárosi Törvényszék nemrég elutasította a hitelezők által kötött csődegyezséget, felszámolás lehet a cég sorsa, de ez vélhetően senkinek sem jó – írta a szaksajtó a héten. Ez ellen többen fellebbeztek, a következő döntés viszont már jogerős lesz.
„Drámai helyzetben az E-Star” – kezdte cikkét az Index.hu, amely szerint a 600 hitelező a csődeljárással járna a legjobban. A felszámolással szinte biztosan legalább 15 milliárdot buknak, másképp legalább az esély megvan, hogy ha a kamatokat nem is, a befektetett tőkét viszontlátják. A lap szerint ha végül jogerős lesz az ítélet – vagyis elutasítják a csődegyezséget –, a céget automatikusan felszámolják, ami nem csak az E-Starnak, de a hitelezők többségének is nagy bukás.
Nem mindegy, hogy kétmilliárd vagy nyolc
„Abban, hogy kamatkövetelésükből bármi is megtérül, aligha bízhatnak. Felszámolásnál kielégítési sorrendben jutnak pénzükhöz a kötvényesek, akik rosszabb helyen vannak a listán, azoknál még az is kérdéses, hogy a tőkéjükhöz juthatnak-e. Összesen nagyjából 17 milliárdot követelnek, becslések szerint egy felszámolás esetén 2-3 milliárdnál többet nem lehet kiszedni a cégből” – írja az Index.hu. Ha viszont nem felszámolással rendezik a dolgot, projektjeivel együtt ugyanis nagyjából 7-8 milliárdra tehető a cég értéke.
A Portfolio.hu néhány nappal korábban az E-Star korábbi vezérigazgatóját, Soós Csabát, a cég jelenleg is legnagyobb részvényesét interjúvolta meg. Soós szavaiból kiderül, hogy a csődegyezség teljes mértékben a jogszabályoknak megfelelően készült, alaposan előkészítették és nagy többséggel fogadták el, a bíróság döntése pedig mindenkit meglepett.
Kifosztás történne?
A vállalatvezető részletesen elmagyarázta, miért ér a vállalat többet csődben, mint felszámolásban, és miért nem értenek egyet a bíróság döntésével. Ezután megkérdezték tőle, ennek ellenére állhat-e valakinek érdekében a vállalat felszámolása. Soós szerint „úgy gondolom, igen. Lehetnek ilyen érdekcsoportok. Ezek köre a csődöt megelőzően is világosan kirajzolódott, de a csődeljárásban is találkozhattunk velük".
Ilyen decentralizált fűtési rendszereket alakít ki az E-Star |
Még élesebben fogalmaz a Netfolio.hu., amely a „Kifosztja-e az E-Star kötvényeseket a magyar bíróság?” címet adta írásának. Szerinte bár a bíróság érvelése első hallásra logikusnak tűnik, az ellentétes az eddigi bírósági gyakorlattal. Az is furcsa, hogy a bíróság ilyen irányú aggályait miért nem jelezte korábban. „Cui prodest? Azaz kinek állhat ez a döntés érdekében?” – teszik fel a kérdést.
Megvan, kinek az érdeke
Annak a 10 kötvényesnek, akikre a bíróság hivatkozik, aligha, hiszen a felszámolási döntéssel sokkal rosszabbul járnak. Azoknak a hitelezőknek, akiknek be nem jelentett követelésük volt, már inkább, de ilyen sem volt sok, és őket bármilyen csődegyezség negatívan érinti, tehát érdekeik védelme nem lehet cél.
„De legtöbbet két érdekcsoport profitálhat majd a döntésből: egyrészt a felszámoló, aki a vagyon értékesítését elvégezheti, másrészt azok az önkormányzatok (például Hódmezővásárhely), akikkel szemben az E-Star perben áll. A felszámoló ugyanis, mivel határideje van az eljárás lezárására, nem fogja tudni megvárni ezeknek a pereknek a lezárulását, így megegyezésre fog törekedni” – írják.
Kerüld el az egész piacot
„A bíróság döntése ellen, ha az jogerőre emelkedik, a kötvényesek Magyarországon már jogorvoslattal legfeljebb már csak a Kúria elé mehetnek”. Majd az olvasóiknak azt javasolják, hogy „a jövőben a magyar kötvénypiacot nagy ívben kerüljék el, és meglévő magyar vállalati kötvényeiket is értékesítsék, ugyanis amennyiben a követelések megtérülése kérdésessé válik, a magyar jogszabályoktól és bíróságtól nem várhatják el érdekeik minimális védelmét sem.”