6p

Na jó, nem csápolt, de tapsolt… A közelmúlt mindig tartogat mára elfeledett, a jelen számára szinte hihetetlen történéseket. Ilyen volt, amikor 20 évvel ezelőtt, Paul McCartney először lépett fel Oroszországban, a Vörös téren. Több tízezer néző, köztük Vlagyimir Putyin elnök, természetesen az első sorban ülve, hallgatta a Beatles slágereit, élőben, Moszkva szívében. Ma azonban senki nem koncertezhet itt – éppen az tiltotta meg, aki lelkesen tapsolt akkor.

 A világ egyik leghíresebb tere már 1991 után kezdett helyt adni a zenekaroknak és énekeseknek, sőt, egy  idő után polgár – vagy még elvtárs – pukkasztó koncerteknek  A Szovjetunió megszűnésével, a kilencvenes évektől érezhető volt egyfajta enyhülés.

A világ egyik legszigorúbban őrzött terét először a francia Space diszkócsoport hódította meg. Alapítója, az elektronikus zene úttörője, Didier Marouani évekig dédelgette azt az álmot, hogy Moszkva központjában adjon koncertet, de azt csak a Szovjetunió összeomlása után, 1992-en tudta megvalósítani. (Nem véletlen, hogy francia, nem pedig amerikai formációnak adtak először lehetőséget.) Majdnem négy évvel később, 1996. május 26- án az olasz L`Orchestra Italiana együttes, Renzo Arbore énekes és showman vezetésével  lépett színpadra.

Szokatlan körülmények fogadták a Prodigyt

Rá egy évre, a brit elektronikai zenét játszó The Prodigy lépett fel, amely több tekintetben kiverte a biztosítékot. A zenekari tagok számára a helyi körülmények meglepően primitívek voltak. No, igen, Angliában és Amerikában máshoz voltak szokva.. 

Ma már más szelek fújnak a Vörös téren és a Kremlben. Fotó: Depositphotos
Ma már más szelek fújnak a Vörös téren és a Kremlben. Fotó: Depositphotos

Az ingyenes koncerten mintegy 250 ezren vettek részt, a nézők nemcsak magát a teret, hanem annak a környező utcákat is ellepték.  A rendőrség 10-15 ezer nézőre készült, de a valós szám minden várakozást felülmúlt. A zenekar billentyűse, Leeroy Thornhill azt nyilatkozta akkor, hogy szörnyű volt a szervezés, nem voltak wc-k, de az emberek mégis eljöttek meghallgatni őket.

Felháborodott az egyház

1999-ben a Red Hot Chili Peppers lépett fel, rájuk mintegy 300 ezer ember volt kíváncsi, jóllehet, milliók számára a nevük nem sokat mondott. Bár a koncert mindössze 45 percig tartott, a Vaszilij Blazsennij székesegyház hátterében rendezett előadás felháborította az orosz ortodox egyházat. Másfél órával a műsor kezdete előtt már nem lehetett csak úgy bemenni, hanem kitalálták, hogy jegy kell. A legelszántabbak felmásztak az épületek homlokzatára, fákra, sőt városi világítóoszlopokra.

Moszkvában szokatlan jelenség volt, hogy lányrajongó csapatok sikoltozzanak az énekesek megjelenésekor, akik persze vették a lapot, és néhányan levetkőztek. Erre többen elájultak a közönség soraiból. E furcsa jelenség komoly gondot okozott az orosz rendfenntartóknak 

Domingo milliókat adott a Kreml felújítására

Placido Domingo-nak először nem a Vörös téren, hanem a Kreml falain belül kellett volna fellépnie. A világsztár jótékonysági koncertjét ide tervezték, de állítólag a felújítási munkálatok miatt mégis a Vörös térre helyezték át. A jegy ára többszáz dollár volt, így csak 2500-an látták közvetlenül a színpadon az operaénekest. Domingo a koncert végén látványosan aláírt egy óriási csekket hárommillió rubelről. Az adományozott pénzeszközöket a Kreml épületeinek helyreállítására kellett -  volna? - fordítani.

Paul McCartney a Vörös téren. Fotó: Kommerszant
Paul McCartney a Vörös téren. Fotó: Kommerszant

Ami kétségkívül a legnagyobb szenzáció volt: 2003. május 24- én Paul McCartney először lépett fel Oroszországban a Back in The World turné keretében. Különféle becslések szerint 20-50 ezer ember gyűlt össze a Vörös téren, hogy meghallgassa az élő legendát. Az első sorban a Beatles slágereit egymás mellett hallgatta Jurij Luzskov moszkvai polgármester, Andrej Makarevics „külföldi ügynökként ismert, Time Machine-vezér” – ahogy a Kommerszant aposztrofálja - és Vlagyimir Putyin orosz elnök. 

Putyin felállt, de nem énekelt

A moszkvai polgármester gyakran énekelt is, mint a többi néző, felállva. Putyin érezte, hogy kínos, ha feltűnően ülve marad, ezért ő is felállt kétszer, de nem énekelt, csak tapsolt – számolt be a háromórás koncert részleteiről annak idején a Kommerszant.  

A repertoárt is ahhoz igazították, hogy az elnök mikor lép be a térre – ötven percet, bizonyára szándékosan, késett. Paul McCartney azt nyilatkozta a Guardian-nek, alig várták, hogy eljátsszák  Back In The USSR-t, amit általában a koncert közepén tűztek műsorra. De mivel Putyin akkor még nem volt a nézők között, ráadásként újra előadták.

McCartney közel 40 dalt adott elő a The Beatles és a Wings csoport repertoárjából. Putyin körülbelül ötven perccel az előadás kezdete után lépett be térre a Szpasszkij bástyánál, és csak akkor távozott, amikor az előadás utolsó akkordjai véget értek.

Amikor McCartney még orosz zászlót lengetett

McCartney minden lehetséges módon hangsúlyozta, hogy az oroszországi látogatás különleges esemény számára – az orosz trikolórt lengetve jött ki a színpadra, számos kifejezés oroszra fordítását előre elkészítette, és a közönség örömére felolvasta egy papírlapról. Amikor Putyin elnök csatlakozott a hallgatósághoz, McCartney bejelentette: "Van utánpótlásunk” Hogy mire értette, az máig rejtély.

Véget vetett a zenebonának

Ezekben az években egymás után léptek fel a nagy sztárok, mint 2003-ban a Scorpions, 2005-ben Joe Cocker, 2006-ban Shakira  és a The Black Eyed Peas. Rá öt évre a Linkin Park amerikai alternatív stílusú együttes zenészei adtak koncertet.  Kezdetben ingyenesnek kellett volna lennie az előadásuknak, de később a helyi szervek úgy döntöttek, meghívóval engedik be a közönséget, - bizonyára félve a tömegtől - így csak mintegy 10 ezren hallhatták a bálványokat.

Ezzel ért véget a Kreml falai mellett rendezett zajos koncertek története: Vlagyimir Putyin elnök 2013 decemberében rendeletben szabályozta, milyen rendezvényeknek adhat helyet a a Vörös tér: a győzelem napi felvonulásnak, eskütételnek, katonazenekari fesztiváloknak és más állami rendezvényeknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Megfejtették a 27-esek Klubjának misztikus titkát?
Kormos Olga | 2024. november 9. 14:49
Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.
Kultúra Ismét Halloweenről posztolt a szigetszentmiklósi református óvoda
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 17:15
A múlt heti Halloweent démoni ünnepként leíró posztot tett ki a szigetszentmiklósi Hajnalcsillag Református Óvoda. Bár a bejegyzés azóta eltűnt, ma újabb posztot tettek ki ezzel kapcsolatban. 
Kultúra Dél-koreai író kapta az irodalmi Nobel-díjat
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 13:27
Intenzív, költői prózájáért.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG